Wiadomości

  • 27 listopada 2015
  • 30 listopada 2015
  • wyświetleń: 17836

Protest uczniów ZS "Silesia" - wideo

Kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach protestowało pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Młodzież nie chce dopuścić do realizacji planów starosty Andrzeja Płonki, który zamierza wyprowadzić "Silesię" z budynku przy ulicy Nad Białką. W obiekcie swoją nową siedzibie miałby znaleźć Zespół Szkół Specjalnych nr 4.Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach walczą o swoją placówkę. Według planów starosty Andrzeja Płonki od 1 września 2016 roku szkoła zostanie przeniesiona do budynku Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, a obecna siedziba "Silesii" posłuży Zespołowi Szkół Specjalnych nr 4. Choć starostwo miało w planach budowę nowej siedziby szkoły specjalnej, a gmina Czechowice-Dziedzice przekazała na ten cel działkę, to do inwestycji nie doszło.

- Wymyśliłem sobie, że wybudujemy szkołę specjalną za 7-8 milionów złotych. Okazało się, że pomyliłem się o sto procent. Muszę za to wszystkich przeprosić - mówił Andrzej Płonka na sesji Rady Powatu. Rekompensatą dla niepełnosprawnej młodzieży ma być przeprowadzka do siedziby ZS "Silesia". A na to nie godzą się zarówno uczniowie, jak i kadra nauczycielska szkoły ponadgimnazjalnej.

Protest Silesii pod starostwem - 26.11.2015 · fot. czecho.pl


- Dlaczego musimy odpowiadać za błędy władzy? Dlaczego pan starosta nie chce z nami rozmawiać? Świadomie wybraliśmy ZS "Silesia" ze względu na lokalizację, klimat i nauczycieli - tłumaczyła Sandra Nawrocka, zastępca przewodniczącego ZS "Silesia". Wystąpienia w obronie placówki wygłosili również nauczyciele oraz radna Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach - Alicja Ogiegło. Mówcy wyrażali obawy, że przeniesienie szkoły do "Resortówki" doprowadzi do ostatecznej likwidacji ZS "Silesia".

Starosta nie ukrywał, że według niego najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie dwóch szkół zawodowych w jedną placówkę. - Demografia jest nieubłagana. Kiedyś w "Silesii" kształciło się 900 uczniów, dziś jest to zaledwie 281 osób. Za każdym uczniem stoją pieniądze, a my musimy podejmować odpowiedzialne decyzje. Jedynym mądrym rozwiązaniem jest połączenie tych szkół - mówił Andrzej Płonka.

Protest Silesii pod starostwem - 26.11.2015
Protest Silesii pod starostwem - 26.11.2015 · fot. czecho.pl


Starosta zaproponuje radnym, aby od 1 września 2016 roku nastąpiło połączenie ZS "Silesia" i ZSTiL. - Jeśli nie będzie na to zgody, to będę proponował przeniesienie szkoły i niech obie funkcjonują w jednym budynku. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Możemy oddać szkoły gminie - zakończył starosta bielski.

Ad vocem na wypowiedź Starosty p. Andrzeja Płonki na Sesji Rady Powiatu w Bielsku białej dnia 26 listopada 2015 r.Przed dzisiejszą sesją Rady Powiatu w Bielsku-Białej w związku z naszym protestem przed Starostwem, Pan Starosta zawezwał "na dywanik" przewodniczącego Samorządu Szkolnego z Zespołu Szkół "Silesia" Marka Szymika. Marek usłyszał zapytanie: "Dlaczego nasza szkoła ma przetrwać skoro mamy klasy tylko 15-osobowe?" Niestety jest to kłamstwo. W ZS "Silesia" jest tylko jedna tak nieliczna klasa, 17- osobowa, i to już jest klasa 4 czyli klasa maturalna. Wszystkie inne klasy liczą ponad 25 uczniów. Pan Andrzej Płonka obiecał rodzicom szkoły specjalnej nowy budynek, w którym będą mogły kształcić się ich dzieci. Pan Starosta "buduje" tę szkołę już ponad 10 lat! Teraz twierdzi, że nie ma w Powiecie pieniędzy na taką inwestycję, jednocześnie podejmując remont ZSTiL w Czechowicach - Dziedzicach oraz przymierzając się do remontu naszego Domu Kultury, nie wspominając o kosztach które poniesie na zaadoptowanie budynku ZS "Silesia" na potrzeby dzieci niepełnosprawnych ze Szkoły Specjalnej nr 4. Mówił, że szkoły nie będą połączone, a Silesia otrzyma miejsce w ZSTiL, jednakże na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Pan Starosta wspominał o połączeniu szkół ZSTiL i ZS "Silesia" w budynku ZSTiL. Zapewniał też, że żadne decyzje nie zostały podjęte, natomiast jak dowiedzieliśmy się na sesji, już rok temu obiecano Szkole Specjalnej nasz budynek "NA BANK". Same kłamstwa! Pan Starosta twierdzi, że nie mamy żadnych sukcesów ani zasług, że sukcesy to mają szkoły w Bielsku a nie my! Kłamstwo i manipulacja. Żadna szkoła w Bielsku, a nawet w województwie śląskim nie otrzymała Karty Jakości Kształcenia Zawodowego Erasmus+, a nasza szkoła jest jedną z 4 szkół w CAŁEJ Polsce z takim sukcesem. O naszych sukcesach można by mówić godzinami.

Ponadto obiecał nam, uczniom z Zespołu Szkół "Silesia" rozmowę w sprawie pogłosek o zamiarze przeniesienia Silesii. Czekaliśmy przeszło 3 miesiące i nikt z nami nie rozmawiał. Pan Starosta zapewniał również, że dobro dziecka nie zostanie w żaden sposób naruszone. Nasze dobro na pewno zostanie naruszone w momencie kiedy będziemy musieli opuścić nasza kochaną szkołę. Przenieść się do gorszych warunków lokalowych, z niewielką sala gimnastyczną, bez pracowni, które mamy na wysokim poziomie i zapewne uczyć się na zmiany. Powiedział też, że to Silesia została najpierw wyremontowana, a nie Resortówka. Pytamy więc dla kogo, bo nie dla nas przecież skoro mamy się stamtąd wyprowadzić. Protestujemy, bo tylko w Zespole Szkół Silesia czujemy się bezpiecznie, jak w domu.

Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj