Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 grudnia 2015
  • wyświetleń: 3819

Wybrano patrona dla ronda

Radni zadecydowali, że istniejące w Ligocie rondo, u zbiegu ulic Bielskiej, Zabrzeskiej, Rolników,
Bronowskiej i Wapienickiej będzie nosiło nazwę Pawła Czaderskiego.

rondo w Ligocie
W miejsce pięciowlotowego skrzyżowania w Ligocie pojawiło się rondo. · fot. Starostwo Powiatowe


Paweł Czaderski urodził się 30 lipca 1747 r. w ubogiej rodzinie Pawła i Elżbiety, zamieszkujących w Starej Wsi w Galicji, potem w Komorowicach Polskich, gdzie ojciec był organistą. Paweł Czaderski najpierw osadnik w Ligocie potem dzierżawca w Bielsku, następnie pan na Barku i wreszcie pan na Jawiszowicach w Galicji, człowiek który jako właściciel dóbr ziemskich w Ligocie na własny koszt zdecydował się wybudować kościół i farę w Ligocie.

Erygowanie kościoła zostało pomyślnie załatwione na prośbę Pawła Czaderskiego przez Jego Cesarsko-Królewski Majestat śp. Franciszka I za pomocą dekretu pałacowego wydanego w Wiedniu dnia 10 czerwca 1800 r. nr 8069/780. W wyniku otrzymanego zezwolenia dworskiego zdecydował się nie tylko wybudować kościół, lecz także zadbać o utrzymanie tamtejszego duchownego, utrzymanie potrzebnych budowli jak też zakupy potrzebne kościołowi.

Paweł Czaderski nie doczekał zakończenia budowy kościoła i po jego śmierci honory i obowiązki fundacyjne przeszły na jego następców.

aka / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.