czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 grudnia 2015
  • wyświetleń: 3513

Burmistrz apeluje do Marszałka

Burmistrz Marian Błachut wystosował do Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy pismo w sprawie planowanego zawieszenia kursowania pociągów pasażerskich na linii Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim.

Przypominamy, że od 13 grudnia z linii kolejowej Czechowice-Dziedzice - Oświęcim znikną pociągi pasażerskie. Zarząd Województwa Małopolskiego wycofał się z współfinansowania połączenia, które obsługują Koleje Śląskie, tłumacząc swoją decyzję nierentownością przedsięwzięcia. Pisaliśmy o tym w artykule "Niemiła niespodzianka dla pasażerów".

Burmistrz Czechowic-Dziedzic zaapelował do Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy o ponowne rozpatrzenie zasadności decyzji o likwidacji połączeń kolejowych. Poniżej pełna treść pisma.

Stanowisko Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta w sprawie planowanego zawieszenia kursowania pociągów pasażerskich na linii Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim

Szanowny Panie Marszałku,

Z dużym zaniepokojeniem przyjmujemy informacje o planowanym zawieszeniu kursowania pociągów pasażerskich na linii Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim z dniem 13 grudnia br. Decyzja Urzędu Marszałkowskiego, na którego ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nakłada obowiązek zapewnienia publicznego transportu zbiorowego na liniach wojewódzkich, z oczywistych względów budzi kontrowersje i obawy mieszkańców całego regionu.

Trasa kolejowa, na której zamierzacie Państwo zawiesić kursy pociągów pasażerskich, to wyjątkowo ważne połączenie komunikacyjne na styku dwóch województw - małopolskiego i śląskiego. Ze względu na specyfikę naszego regionu, składającego się z miast i gmin silnie uprzemysłowionych i dobrze rozwiniętych gospodarczo, przemieszczanie się mieszkańców w drodze do pracy, czy szkół - zwłaszcza zawodowych - jest tu szczególnie duże. Połączenie kolejowe, będące alternatywą dla autobusów i prywatnych samochodów osobowych, jest niezwykle ważną częścią infrastruktury komunikacyjnej. Rezygnacja z niego wydaje się być nieuzasadniona, zwłaszcza w dobie, kiedy w całej Europie stawia się na ekologiczny, kolejowy transport pasażerski.

Zawieszenie połączeń pasażerskich między Czechowicami-Dziedzicami a Oświęcimiem, to spory problem, zarówno dla mieszkańców naszej gminy, jak i miejscowości ościennych. Z dnia na dzień zostaną oni pozbawieni wygodnego, bezpiecznego i zarazem niezawodnego środka transportu w postaci pociągu i zmuszeni do korzystania z komunikacji autobusowej - de facto głównie busów oraz drogiej komunikacji samochodowej, nie dla wszystkich przy tym dostępnej. Brak połączeń pasażerskich na tak newralgicznej trasie, przy słabej i wciąż niedostatecznie zmodernizowanej infrastrukturze drogowej, będzie miał ponadto negatywny wpływ na ocenę poziomu atrakcyjności całego regionu. I to zarówno dla już działających tu podmiotów gospodarczych, jak i dla potencjalnych inwestorów.

Zdaję sobie sprawę z tego, iż z pewnością dysponują Państwo statystykami dotyczącymi przepływu ruchu pasażerskiego na omawianej linii, z których mogą wypływać przesłanki do wprowadzania zmian. Podobnie jak mieszkańcy Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miast (pod petycją w tej sprawie podpisało się blisko sto osób) uważam, że decyzja o zawieszeniu połączeń jest najgorszą z możliwych. Być może bardziej właściwym byłoby podjęcie działań modernizacyjnych szlaku kolejowego oraz zmian organizacyjnych rozkładu jazdy, które zaowocowałyby przyciągnięciem nowych pasażerów... Zawieszenie połączeń to tymczasem krok w stronę stałej ich likwidacji. Z decyzji takich trudno się później wycofać, a odbudowanie samego połączenia, a zwłaszcza raz utraconego zaufania pasażerów, to sprawa niezwykle trudna.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zaskoczony i zaniepokojony decyzją o zawieszeniu połączeń osobowych na linii Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim jest również realizujący je przewoźnik, czyli Koleje Śląskie Sp. z.o.o. Zdaniem Kolei Śląskich, decyzja o zawieszeniu połączeń nie znajduje uzasadnienia i uderzy bezpośrednio w pasażerów.

Dlatego, popierając podjęte już działania mieszkańców naszego miasta i regionu, wnoszę o ponowne rozpatrzenie zasadności decyzji o likwidacji połączeń kolejowych na trasie Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim i niewprowadzanie jej z dniem 13 grudnia bieżącego roku.

Z wyrazami szacunku, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

ab / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.