Wiadomości

  • 24 grudnia 2015
  • wyświetleń: 3716

Gimnazjaliści i pierwsza pomoc

W piątek, 18 grudnia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej uczniowie szkół gimnazjalnych wzięli udział w IV Powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy.

IV Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 18.12.2015 · fot. Alina Macher


Konkurs organizował Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego przy współpracy z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym. Uczestników i ich opiekunów przywitali naczelnik Wydziału Zdrowia Lucyna Majewska i członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec oraz Helena Byrdy-Przybyła, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu.

Do uczniów zwrócił się również dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra, który przekazał młodym ratownikom uznanie dla ich zainteresowania tematem udzielania pierwszej pomocy i życzył wszystkim sukcesów w konkursie.

Dla uczestników przygotowano 6 trudnych zadań. Trzeba było np. udzielić pomocy w szkole osobom poszkodowanym z obrażeniami głowy i ręki, z krwawieniem z nosa, uczniowi oblanemu w pracowni chemicznej nieznaną substancją, koleżance, która na terenie przyszkolnym dostała napadu drgawek, konserwatorowi, który przy pracach porządkowych spadł z drzewa, a także oceniano zachowanie w przypadku znalezienia się w miejscu publicznym, gdzie mamy do czynienia z nieznajomą osobą, która jest nieprzytomna.

Panie z Bielskiego Pogotowia Ratunkowego oceniały wykonanie zadań i na końcu podsumowały ich przebieg udzielając przy tym cennych rad i wskazówek. Generalnie uczniowie zapominali, że w szkole trzeba przede wszystkim zawiadomić opiekuna, nauczyciela, dyrekcję szkoły. Należy również pamiętać o własnym bezpieczeństwie, zwłaszcza w przypadku ratowania osób nieznajomych. Oceniano również umiejętność korzystania z apteczek medycznych, opatrywania ran.

Na zakończenie konkursu przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Helena Byrdy-Przybyła pogratulowała gimnazjalistom wyników i życzyła dalszych sukcesów w tego typu konkurencjach. - Przy takiej młodzieży jak wy możemy czuć się bezpiecznie, jestem pod wrażeniem waszych umiejętności i waszej wiedzy. Dziękuję także nauczycielom,, że tak profesjonalnie przygotowali młodzież do konkursu - powiedziała Helena Byrdy-Przybyła.

W IV Powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy I miejsce zdobył Marek Badura z Gimnazjum w Jasienicy, II Szymon Kopeć z Gimnazjum w Zabrzegu, a III Jakub Szymański z Gimnazjum nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach.

Laureatom nagrody wręczały Katarzyna Adamiec, członek Zarządu Powiatu w Bielsku-Białej i Helena Byrdy-Przybyła, przewodnicząca Komisji Zdrowia Rady Powiatu.

Alina Macher

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS w Zabrzegu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj