czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 grudnia 2015
  • 1 stycznia 2016
  • wyświetleń: 3067

Podsumowujemy 2015 rok

Koniec roku zawsze wiąże się z podsumowaniami. Przygotowaliśmy więc zestawienie najważniejszych oraz najpopularniejszych wydarzeń w Czechowicach-Dziedzicach, które przyniósł ze sobą 2015 rok.

Największą dyskusję w mijającym roku wzbudził temat protestu uczniów Zespołu Szkół "Silesia". Młodzież nie chciała dopuścić do realizacji planów starosty Andrzeja Płonki, który zamierzał wyprowadzić "Silesię" z budynku przy ulicy Nad Białką.2015 rok pociągnął za sobą wiele inwestycji i zmian w gospodarce. W październiku otwarto nową siedzibę Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach. Budynek powstał w ścisłym centrum miasta, przy ul. Mickiewicza 1. Ważną inwestycją była także budowa ronda u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja, które jest już otwarte dla kierowców.

Z początkiem września oddział spółki Lotos Serwis w Czechowicach-Dziedzicach przeszedł w ręce nowego właściciela - spółki Apex-Elzar z Włocławka. Decyzja ta skutkowała jednak protestem pracowników przeciwko sprzedaży zakładu. Również górnicy niepewni byli swojego dalszego losu. Związkowcy z Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" w Czechowicach-Dziedziach zaapelowali do polityków o "podjęcie stosownych kroków, które kompleksowo uregulowałyby obecną sytuację na rynku węglowym".

W 2015 roku obchodziliśmy jubileusz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Od trzydziestu pięciu lat na ulicach Czechowic-Dziedzic kursuje komunikacja miejska. Z kolei od grudnia mieszkańcy Czechowic mogą korzystać z nowych usług PKP Intercity. Przez nasze miasto przejeżdża bowiem Pendolino. Jednocześnie usunięto z rozkładu jazdy pociągi kursujące na trasie Czechowice-Dziedzice - Oświęcim.

komisariat
Nowy komisariat w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Lipiec w naszej gminie zapisał się pod znakiem potężnej nawałnicy. Dziesiątki połamanych i setki zdewastowanych drzew, zablokowane drogi, uszkodzenia budynków, zniszczone samochody oraz przerwy w dostawach prądu - to efekty gwałtownej wichury, która przeszła nad Czechowicami-Dziedzicami i okolicą.

Kończący się rok nie oszczędził także ofiar wypadków komunikacyjnych. W mijającym roku doszło m.in. do wypadku na torach, podczas którego zginął 20-letni czechowiczanin. Śmiertelny wypadek miał także miejsce na DK-1. W jego wyniku zginął pieszy.

Gorącym tematem końca roku była informacja o wchodzącej 1 stycznia 2016 roku nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, w związku z czym w Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach przeprowadzona zostanie redukcja czterech etatów.

fotoradar, rejestrator
Strażnicy mogą korzystać z fotoradaru do końca 2015 roku · fot. strazmiejska.czechowice-dziedzice.pl


W październiku udaliśmy się do urn, by wybrać nowe władze naszego kraju. Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich, nie uzyskał jednak bezwzględnej liczby głosów i w drugiej turze zmierzył się z Bronisławem Komorowskim. W gminie Czechowice-Dziedzice lepszy wynik osiągnął urzędujący wówczas Prezydent, jednak ostatecznie musiał ustąpić miejsca Andrzejowi Dudzie.

Polityczne zmiany nastąpiły także na naszym lokalnym podwórku. Jacek Łaszczok - Stachursky złożył mandat radnego powiatowego, a jego miejsce zajęła Ewa Kmiecik - Wronowicz. Z kolei w marcu toczyła się dyskusja nad podziałem Ligoty. Prawie 450 mieszkańców Miliardowic podpisało się pod wnioskiem o utworzenie nowego sołectwa. Inicjatorzy pomysłu chcieli, aby Miliardowice miały swojego sołtysa i pieniądze.

Andrzej Duda
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów. · fot. facebook.com/andrzejduda


2015 rok obfitował w liczne wydarzenia rozrywkowe i kulturalne. Tradycyjnie pod koniec sierpnia mogliśmy świętować Dni Czechowic. Dwa dni upłynęły pod znakiem koncertów i włoskich klimatów. Ponadto zorganizowany został Festyn Rodzinny z gwiazdami, na którym wystąpili m.in. Rebelia, Thomas Grotto i Formacja Nieżywych Schabuff. Tradycyjnie odbył się także Piknik Rodzinny "Przy fontannie". Gwiazdą wieczoru był zespół Universe.

Warto także wspomnieć o sukcesie Kasi Wituś z Czechowic-Dziedzic, która zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie na Bibliotekarza Roku 2014. Wcześniej wygrała ranking na najlepszego bibliotekarza w województwie śląskim.

Fani McDonald'sa musieli pożegnać się z lokalem w Czechowicach. W kwietniu w jego miejsce otwarto nowy lokal - Restaurant & Drive "Road House".

Dni Czechowic-Dziedzic 2015
Dni Czechowic-Dziedzic 2015 · fot. Gekon


Mijający rok przyniósł ze sobą wiele sportowych emocji. W lutym wybrano sportowca roku 2014. Tytułem tym uhonorowany został zawodnik judo Paweł Wawrzyczek. Z kolei szóstka lekkoatletów LUKS Zabrzeg została powołana w skład kadry narodowej B. Polskę reprezentować mógł także czechowiczanin Bartłomiej Gajda, który rozgrywa mecze piłkarskie reprezentacji Polski U-17 (rocznik1999).

Sportowcy rozwiązali także worek z medalami i tytułami. I tak, wśród najważniejszych osiągnięć wymienić należy Mistrzostwo Polski w judo Martyny Mikołajczyk oraz Marty Wykupil, medale Mistrzostw Polski dla kajakarzy MKS-u, liczne medale czechowickich i zabrzeskich lekkoatletów, brązowy medal Mateusza Borgieła w Mistrzostwach Świata w Maratonie Kajakowym, brązowy medal Piotra Kulety i Marcina Grzybowskiego w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie. Sukces odniosła także nasza reprezentantka we Freedivindu - Magdalena Solich, mieszkanka Bestwiny, zdobyła brązowy medal w Basenowych Mistrzostwach Świata. Z kolei Marcin Hałas zdobył srebrny medal podczas Pucharu Europy w Nordic Walking.

Nie można zapomnieć także o sportowych imprezach dla amatorów, które odbyły się na terenie naszej gminy. Po raz kolejny 11 listopada na ulicach Czechowic-Dziedzic zorganizowany został Bieg Niepodległości. Chętni mogli także wziąć udział w Wielkim Charytatywnym Maratonie Fitness.

Bieg Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach - 11.11.2015
Bieg Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach - 11.11.2015 · fot. Wiktoria Bartas / czecho.pl

BM / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.