czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 stycznia 2016
  • 16 stycznia 2016
  • wyświetleń: 6271

Uczniowie ZS Silesia zaprotestują!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Za nami:

W najbliższą sobotę, 16 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Silesia przejdą ulicami Czechowic-Dziedzic, by apelować o pozostawienie Zespołu Szkół Silesia w dotychczasowym budynku i w obecnym miejscu, a równocześnie o nowy obiekt dla Zespołu Szkół nr 4. Będą także bronić poczty i apteki, które mieszczą się obecnie przy ZS Silesia.

Uczniowie "Silesii" są zdeterminowani, by bronić swojej szkoły. Dali temu już wyraz w jesienią przed Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, a teraz swoje oddanie do szkoły chcą pokazać na ulicach naszego miasta.

Protest Silesii pod starostwem - 26.11.2015
Protest Silesii pod starostwem - 26.11.2015 · fot. czecho.pl


Sobotni marsz rozpocznie się o godzinie 10.00 przy Zespole Szkół Silesia (ul. Nad Białką 1e). Uczniowie przejdą następnie ulicami: Traugutta, Kolejową, Legionów, Mickiewicza, a akcję zakończą pod Urzędem Miejskim. Marsz uzyskał odpowiednie pozwolenia administracyjne, będzie zabezpieczany przez policję i służby medyczne. Do udziału w marszu organizatorzy zachęcają wszystkich, którym na sercu leży dobro szkoły.

Jeszcze przed marszem obrońcy szkoły napisali list otwarty "w sprawie bezprecedensowej ingerencji Starosty Powiatowego Andrzeja Płonki i niszczenia dóbr naszego miasta". Został on zaadresowany do radnych powiatowych, którzy zostali wybrani w naszym okręgu. W jego treści autorzy piszą o "nieudolności władz Starostwa Powiatowego", "pogardzie dla środowiska i władz naszego miasta", "zniszczeniu szkoły rolniczej i gastronomiczno-handlowej" oraz braku zainteresowania seniorami. Jak czytamy w liście, plan umieszczenia w budynku ZS Silesia szkoły specjalnej uważają za absurdalny, a sam pomysł uważają za "skrajną niegospodarność i urąganie potrzebom dzieci niepełnosprawnych". Pełna treść listu znajduje się poniżej.

List Otwarty do radnych Rady Powiatu Bielskiego wybranych w okręgu Czechowice-DziedziceSzanowny Panie/Szanowna Pani

Środowisko lokalne północnych Czechowic-Dziedzic, związane z Kopalnią "Silesia", zwraca się do Państwa radnych powiatowych z terenu naszego miasta w sprawie bezprecedensowej ingerencji Starosty Powiatowego Andrzeja Płonki i niszczenia dóbr naszego miasta. Chodzi o wyrzucenie 300 uczniów ZS "Silesia" z ich macierzystej placówki do ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach, co jest równoznaczne z likwidacją ZS "Silesia".

Wiąże się to również z odebraniem środowisku poczty i apteki. Za planem tym kryje się faktycznie nieudolność władz Starostwa Powiatowego, które nie było nigdy i nie jest w stanie obecnie podjąć najmniejszej próby budowy powiatowej szkoły specjalnej. Wyrzucenie młodzieży ZS "Silesia" do innej szkoły i wprowadzenie do niej szkoły specjalnej tłumaczy się "nieubłaganą demografią i czynnikami ekonomicznymi". Władza skazuje 300 uczniów "Silesii" na poniewierkę i upokorzenie, odebranie jej zaszczytnej karty jakości Erasmus+ przyznanej ostatecznie 21.12.2015 jako jednej z najlepszych szkół w Polsce w dziedzinie kształcenia zawodowego.

Władz nie interesują nasi seniorzy, których pozbawia się pobliskiej poczty i apteki. Najbliższe tego typu obiekty znajdują się w odległości 3 kilometrów od wyżej wymienionych - cóż to dla nich.

Po zniszczeniu szkoły rolniczej i gastronomiczno - handlowej przyszedł czas na ZS "Silesia". Pytamy gdzie się podziały pieniądze ze sprzedaży szkoły rolniczej i gastronomicznej, warsztatów i magazynów szkolnych przy ZSTiL? Jako wyborcy mamy prawo to wiedzieć! Dość marnotrawienia dóbr naszego miasta i niszczenia środowiska, dość bierności i fałszywej lojalności niektórych naszych radnych wobec starosty!
Plan umieszczenia w budynku ZS "Silesia" szkoły specjalnej, po uprzednim zaadoptowaniu go do potrzeb tego typu szkoły jest absurdalny. Plan przystosowania popadającego w ruiny Domu Kultury do potrzeb terapii zajęciowej szkoły specjalnej to nie tylko skrajna niegospodarność, ale urąganie potrzebom dzieci niepełnosprawnych, którym należy się szkoła nowa, nowoczesna na miarę czasów w których żyjemy. Można to zrobić, korzystając z doświadczeń budowy nowej szkoły w Zabrzegu, a kwota murów nie przekroczy kilku milionów złotych, gdyż wyposażenie można pozyskać z funduszy unijnych - o czym pan Starosta nigdy nie mówi.

Rzekome konsultacje pana Starosty ze środowiskiem lokalnym są próbą przykrycia amatorszczyzny, działania bez ekspertyz i symulacji oraz bezkarnego żonglowania kilkoma liczbami, nie przystającymi do współczesnej rzeczywistości demograficznej.

Dość pogardy dla środowiska i władz naszego miasta, które wysuwają konstruktywne propozycje, biorą w obronę środowisko!

W tej sytuacji i wobec możliwości niekontrolowanego protestu społecznego w obronie dóbr naszego miasta prosimy Państwa radnych o wyrażenie pisemnego stanowiska w tych sprawach. Uszanujemy również brak odpowiedzi, ale będzie on naszą wytyczną w zbliżających się wyborach samorządowych.

Z wyrazami szacunku
Społeczność Czechowic-Dziedzic

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj