czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 stycznia 2016
  • wyświetleń: 4255

List otwarty Zespołu Szkół Specjalnych

Do redakcji czecho.pl dotarł kolejny list otwarty związany z planowanym przeniesieniem Zespołu Szkół "Silesia" do "resortówki. W imieniu dyrekcji, nauczycieli, pracowników i rodziców dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych" przesłało je do nas Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomoc Raduje".

List otwarty!Społeczność szkolna Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, czyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i inni pracownicy jesteśmy zaskoczeni i zażenowani wszelkimi akcjami podejmowanymi w zw. z planowanym przeniesieniem szkoły ZS "Silesia" do "resortówki". Dla celów medialnych na stronach internetu młodzież pisze, że: "władza skazuje 300 uczniów "Silesii" na poniewierkę i upokorzenie...". W takim razie, jak nazwać naukę uczniów niepełnosprawnych w obecnych warunkach. Jaki to jest stopień upokorzenia, kiedy zaczynają się protesty, w sytuacji kiedy zaistniała możliwość poprawy warunków nauki uczniom z dysfunkcjami intelektualnymi i innymi sprzężeniami. Do akcji wkraczają rodzice uczniów oraz sami uczniowie, którzy w trakcie nauki staną się osobami pełnoletnimi, radni, władze gminy, związki zawodowe. Protestują w obronie uczniów, którzy wywodzą się z tych samych gimnazjów, co uczniowie "resortówki", do której planowane jest przeniesienie ZS "Silesia".

Nie robiliśmy pikiet, głośnych marszów, protestów, co w ostatnim czasie jest bardzo popularne, bardzo polityczne, bardzo modne.

Jest nam bardzo przykro, że wizerunek naszej szkoły wykorzystuje się w celach rozgrywek między władzami samorządowymi miasta i powiatu-były prowadzone wspólne rozmowy.

Bardzo ubolewamy, że nauczyciele ZS "Silesia" nie potrafili wśród swoich uczniów ukształtować empatii wobec słabszych. Zapewniamy, że od co najmniej 10 lat czynimy starania o zmianę warunków nauczania, o czym od wielu lat wiedzieli radni powiatowi i gminni, nigdy nie zorganizowali marszu, pikiety, nie podjęli żadnych działań w tym kierunku, a przecież nasze starania były też relacjonowane w telewizji, prasie. Nikt oprócz nas nie starał się o podjęcie budowy szkoły.

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji, kiedy do oświaty starostwo dokłada kilka milionów zł. budowa jest albo nierealna albo długoterminowa. Przystosowanie budynku "Silesii" jest dużo, dużo tańsze i szybsze. Uważamy również, że nauka zdrowej młodzieży ZS "Silesia" w murach " resortówki", to nie upokorzenie - przecież będą wśród swoich dawnych kolegów z gimnazjum. Szkoły są przenoszone lub łączone, dzieje się tak w całej Polsce. Kopalnia "Silesia" też była zakładem państwowym, obecnie jest w rękach obcego kapitału.

Dla uczniów szkoły specjalnej mającej najgorsze warunki lokalowe w naszym środowisku konieczna jest zmiana od września. Jeżeli władze postanowią budować szkołę, to będą mogły to zadanie wykonać w ciągu najbliższych lat.

APELUJEMY DO WSZYSTKICH! POZWÓLCIE UCZNIOM NIEPEŁNOSPRAWNYM UCZYĆ SIĘ W TAKICH WARUNKACH JAK NASI RÓWIEŚNICY JUŻ OD WRZEŚNIA 2016 ROKU!

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.