czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 stycznia 2016
  • 26 stycznia 2016
  • wyświetleń: 5157

Filmy PKF: Repatrianci w Dziedzicach

W archiwum Polskiej Kroniki Filmowej znajduje się kilka bardzo ciekawych archiwalnych materiałów nakręconych w Dziedzicach. Dwa filmy dotyczą powrotu repatriantów.

Repatrianci
Polska Kronika Filmowa 47/03 · fot. kadr z materiału WFDiF Warszawa


Po wojnie z trudnej tułaczki do kraju powracało wielu repatriantów. Kilkaset tysięcy osób skorzystało w tym celu ze Specjalnego Punktu Etapowego Zachodniego, który przez Państwowy Urząd Repatriacyjny został utworzony na stacji kolejowej Dziedzice. Punkt był przeznaczony przede wszystkim dla osób powracających z amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec i Austrii oraz Włoch, a także innych krajów południowych. To oni w Dziedzicach znaleźli pierwsze schronienie na ojczystej ziemi.

Repatrianci
Polska Kronika Filmowa 47/03 · fot. kadr z materiału WFDiF Warszawa


Film "Powrót do Ojczyzny" (nakręcony w 1947 roku) przedstawia właśnie taki powrót. Na archiwalnym materiale widać jak repatrianci wypakowują cały swój dobytek. Jest także mowa o rodzących się przyjaźniach i bezinteresownej pomocy.

Film jest dostępny pod adresem: kronikarp.pl/szukaj,33042,strona-1

Repatrianci
Polska Kronika Filmowa 47/03 · fot. kadr z materiału WFDiF Warszawa


Drugi film przedstawia powrót półmilionowego repatrianta. Jest nim półroczna Helenka, córka Włoszki i byłego żołnierza II Korpusu Polskiego.

Film jest dostępny pod adresem: kronikarp.pl/szukaj,35978,strona-1

Repatrianci, Helnka
Polska Kronika Filmowa 47/28 · fot. kadr z materiału WFDiF Warszawa

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.