czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 stycznia 2006
  • wyświetleń: 1303

Wodne drapieżniki w Czechowicach

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mogą oglądać w swoim mieście żarłocznego rekina, murenę, jadowite skrzydlice i ponad tysiąc motyli.

Pracownicy Muzeum Przyrodniczego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie postanowili pokazać swoje zbiory mieszkańcom małych miast. - Dla wielu szkół zorganizowanie wycieczki do naszego muzeum to ogromny kłopot i duże koszty. Postanowiliśmy więc przyjechać z wystawą do nich - mówi Marek Stępień, opiekun wystawy. Pierwszym, w którym można zobaczyć ekspozycję, są Czechowice.

Największą atrakcją jest rekin żarłacz czarnopłetwy. Zwiedzających dziwi, że pływa bez przerwy, ale gdyby nie to, osiadłby na dnie. Nad jego akwarium zawieszono gipsową kopię żarłacza ludojada - bohatera filmu "Szczęki".

Na wystawie można też oglądać piranie, murenę oraz jadowite skrzydlice pstrokate z Morza Czerwonego. Pozostałe, już mniej groźne, okazy muzeum można oglądać na planszach ze zdjęciami austriackiego fotografika. Dzieci z łatwością rozpoznają na nich bohatera bajki Nemo, czyli błazenka zwanego także klaunem. Nazwę sam sobie zawdzięcza, bo niezgrabnie pływa, kołysząc się na boki.

W gablotach wystawiono ponad tysiąc motyli ze wszystkich kontynentów. Niektóre mają zaledwie pół centymetra. Za to najpiękniejsze motyle Morpho mienią się, jakby świeciły błękitnym światłem. Motyle Calico, które mają na skrzydłach plamy imitujące oczy, wyglądają z daleka jak sowy. Są też motyle czarno-białe, przezroczyste albo wyglądające jak liście.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.