Wiadomości

  • 5 lutego 2016
  • wyświetleń: 6289

Niezwykłe hobby ucznia Silesii

Mateusz Gaszka - uczeń klasy trzeciej w zawodzie technik górnictwa podziemnego w Zespole Szkół Silesia - podzielił się swoim niecodziennym hobby. Od kilku lat zbiera i kolekcjonuje stare górnicze lampki. Zainteresowanie taką tematyką wynika z faktu, że pochodzi z wielopokoleniowej górniczej rodziny. Na kopalni pracował jego dziadek i ojciec oraz większość jego rodziny.

Kolekcja lamp górniczych Mateusza Gaszki · fot. archiwum prywatne


Jak mówi Mateusz - lampka to nieodzowne wyposażenie górnika, jego "małe słoneczko", bo bez niej nie może pracować. Swoją pierwszą lampę otrzymał w prezencie od p. Tadeusza Żyły, właściciela prywatnego muzeum w Jankowicach. Ten upominek zapoczątkował zainteresowanie zabytkami techniki. Po jakimś czasie zaczął szperać na różnych forach internetowych, portalach aukcyjnych i odwiedzać "giełdy staroci". Kupując pierwszą lampę na aukcji internetowej, poznał swojego przyszłego przyjaciela Roberta Domańskiego, który jest doskonałym znawcą tematu.

- Do dzisiaj przekazuje mi wiedzę na temat lamp górniczych i innych staroci. Giełdy antyków to idealne miejsce nie tylko do powiększania kolekcji, ale również do nawiązywania znajomości i poszerzania wiedzy - tłumaczy chłopak. To pozwoliło Mateuszowi w sposób profesjonalny odnawiać i konserwować lampy.

Jego kolekcja liczy kilkanaście lamp różnego rodzaju i pokroju. Składają się na to lampy: karbidowe, benzynowe, olejowe oraz elektryczne. W przyszłości planuje powiększyć kolekcję o kolejne unikatowe eksponaty.

BM / czecho.pl

źródło: Zespół Szkół Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj