Wiadomości

  • 12 lutego 2016
  • wyświetleń: 2516

Nauczyciele ZSTiL na szkoleniu

W grudniu zakończyło się przygotowanie językowe nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych, biorących udział w projekcie "Lepiej zrozumieć, by lepiej pomóc - wyzwania wychowawcze dla nauczyciela 2015-2016", realizowanym w ramach programu Erasmus+, Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Styczeń był równie bogaty w szkolenia. Pierwsze z nich, prowadzone przez psychologa-terapeutę, dotyczyło zarówno pracy Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, jak i zaburzeń w zachowaniu, będących jedną z wielu przyczyn niepowodzeń szkolnych uczniów.

Kolejne było szkolenie kulturowe. Pracownicy dydaktyczni Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego przybliżyli nauczycielom ZSTiL Włochy - kraj, do którego planowane są obie mobilności projektowe. Podzielona na 20 regionów autonomicznych "Italia" zachwyca warunkami naturalnymi i bogatą historią, piękną architekturą oraz wyrafinowaną i doskonałą sztuką. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Caravaggio - ta część szkolenia pozwoliła spojrzeć na znane obrazy na nowo i po raz kolejny z pełnym zachwytem. Natomiast arcydzieła włoskiej architektury, omówione zupełnie wyrywkowo (Rzym, Bolonia, Modena, Padwa, Reggio Emilia), każą wierzyć, że każde oryginalne dzieło nosi w sobie czynnik duchowy, metafizyczny.

W kolejnej części szkolenia prowadzący zajęli się historią Włoch, umiejętnie łącząc czasy dawne z czasami współczesnymi. Towarzyszyły temu przydatne komentarze o stale zauważalnym podziale między "bogatą Północą i biednym Południem" oraz interesujące refleksje, związane z trudnościami komunikacyjnymi, wynikającymi z funkcjonowania gwar i dialektów, w tym dialektu toskańskiego, będącego podstawą współczesnego włoskiego języka literackiego.

Konfrontacja wyobrażeń z rzeczywistością dotyczyła przede wszystkim mentalności, zwyczajów i typowo włoskich potraw. Dla potrzeb nauczycieli przygotowane zostały także materiały dotyczące systemu szkolnictwa włoskiego i przydatny zestaw najczęściej używanych zwrotów w języku włoskim.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

ZSTiL

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.