czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 stycznia 2006
  • wyświetleń: 1255

Trzynastego w piątek

Trzynastego w piątek
fot. internet


No i jest, trzynastego w piątek, co robimy? Na wszelki wypadek oczywiście wstajemy prawą nogą, uważamy na lustra i z daleka omijamy czarne koty. Przyznacie sami, że nawet tym najrozsądniejszym zdarzyło się dmuchać na zimne. Większość wie, że to nie pomoże, no ale przecież nie zaszkodzi:))

Dlaczego mówi się, że trzynasty w piątek jest pechowy? Ta niechęć do cyfry 13 pochodzi już ze starożytnej Babiloni, gdzie uważano ją, jako zniszczenie tego co doskonałe. W systemie opartym na 12 cyfrach, było 12 miesięcy, 12 dni i nocy, 12 znaków zodiaków, trzynastka do tego nie pasowała.

A dlaczego piątek? To dzień tygodnia, w którym nastąpiło największe dla chrześcijan nieszczęście - ukrzyżowanie Chrystusa. Do XVIII wieku piątek uchodził za dzień Szatana. W 13 miesiącu roku księżycowego umierało słońce, a rodziło się zło. Brzmi to niezwykle...

I tak w epoce zdobywania Marsa i racjonalnego myślenia, mamy przesądy takie jak piątek trzynastego, w które wielu z nas wierzy. We Francji do dziś nie znakuje się domów numerem 13, na całym świeci w wielu wieżowcach nie ma 13 piętra, a we Włoszech cyfra 13 nie występuje w loteriach.

A Wy jak spędzacie piątek 13, mieliście pecha czy wręcz przeciwnie...? Na pocieszenie dodam, że 13 w piątek będziemy mieli jeszcze w tym roku raz: 13 października.

A.O. / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.