czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 marca 2016
  • wyświetleń: 4097

Będą zniżki dla rodzin wielodzietnych?

Rodziny wielodzietne niejednokrotnie stają przed wyzwaniem w momencie, gdy przychodzi im płacić rachunki. Niestety, sytuacja dotyczy także rodzin w naszej gminie, które pomimo posiadania Karty Dużej Rodziny i "Rodzina 3+", nie otrzymują zniżek na podstawowe opłaty za wodę, kanalizację czy śmieci.

Reklama

Jedna z rodzin wielodzietnych, zamieszkująca naszą gminę, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wystosowała pismo do burmistrza. - Wszystko w naszej gminie drożeje: woda, kanalizacja, śmieci, a za nie długo na pewno jeszcze podatek. Proszę Pana o wprowadzenie jakieś polityki prorodzinnej, bo na razie to rodzina w naszej gminie płaci najwięcej. Mam Kartę Dużej Rodziny i "Rodzina 3+" i tak naprawdę te karty nie przynoszą nam żadnych korzyści. Na basen nie chodzimy, bo nas nie stać, autobusami nie jeździmy. Może lepiej pomóc w inny sposób rodzinom, bardziej realny np. zniżki na podatek, wodę, śmieci, kanalizację, tak, żeby rodzina poczuła realną pomoc gminy, a nie wirtualną - czytamy w liście.

W odpowiedzi burmistrz zauważa, że w ubiegłym roku Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach przyjęła uchwałę obniżającą stawki za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców, którzy je segregują. Obniżka kwoty do 7,50 złotych od osoby miesięcznie, była możliwa dzięki oszczędnościom wygenerowanym przez system. - W ten sposób - tak długo, jak pozwalały na to zgromadzone oszczędności - odciążaliśmy budżety wszystkich czechowickich gospodarstw domowych, w tym rodzin wielodzietnych, bo wynikająca z obniżki oszczędność rosła wprost proporcjonalnie do liczby członków rodziny - tłumaczy burmistrz Marian Błachut.

Niestety, jakość segregowanych śmieci nie przekłada się na cenę za ich wywóz, nie pozwala na to Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta nie zezwala również na dodatkowe obniżenie kosztów odbioru śmieci, ze względu na ilość członków rodziny. Daje natomiast możliwość umorzenia opłaty (w całości lub części) lub rozłożenia należności na raty, w przypadku najuboższych rodzin. Decyduje więc kryterium dochodowe, nie zaś ilość osób w gospodarstwie domowym. Takie umorzenia są w naszej gminie stosowane, a decyzje w tej sprawie, po konsultacji z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, burmistrz podejmuje osobiście.

Nie inaczej jest w kwestii ścieków, gdzie rodziny wielodzietne niejednokrotnie płacą ogromne sumy. Gmina podjęła decyzję o dopłacaniu mieszkańcom do rachunków za ścieki. Dopłaty te to obecnie wydatek rzędu 2 milionów złotych w skali roku. - To kwota, która dodatkowo i w znacznym stopniu obciąża budżet gminy. W chwili obecnej naszej gminy nie stać na większe dopłaty, z powodu znacznych obciążeń budżetu innymi zadaniami - wyjaśnia Marian Błachut.

Burmistrz zapewnia, że sprawę ma na uwadze i obecnie trwają prace nad analizą uwarunkowań prawnych oraz kosztów ewentualnego wprowadzenia ulg w cenach wody dla rodzin wielodzietnych, w ramach realizowanego w naszej gminie programu "Rodzina 3+". Warunkiem ich wprowadzenia w przyszłości jest jednak pojawianie się w budżecie gminy środków, które umożliwią realizację takiego przedsięwzięcia.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.