Wiadomości

  • 3 marca 2016
  • 5 marca 2016
  • wyświetleń: 11401

Ksiądz Sawa wybrany przez papieża

Ksiądz dr Przemysław Sawa - pochodzący z Czechowic-Dziedzic - został powołany przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia.

Powołanie związane jest z obchodzonym w tym roku, w kościele katolickim - Rokiem Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Sawa otrzymał dziś, 4 marca, z rąk biskupa Romana Pindla dekret kierujący go do tej posługi na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

- Misjonarza Miłosierdzia ma dotrzeć do tych z orędziem, którzy nie słyszeli jeszcze o miłosiernym obliczu Boga. Nie słyszeli, bo nie chodzą do kościoła, bo od lat się nie spowiadali, bo zamykają drzwi przed księdzem idącym po kolędzie. Zadaniem naszego misjonarza będzie dotarcie także do osób wychodzących z uzależnienia na oddziałach detoksu, w ośrodkach terapii uzależnień, czy młodzieży, która gdzieś u początku swej drogi życiowej się pogubiła - mówi podczas specjalnej konferencji prasowej biskup Roman Pindel.

Specjalni misjonarze będą mogli udzielać rozgrzeszenia i zwalniać z kar kościelnych w przypadku następujących przestępstw: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, zdrada tajemnicy spowiedzi.

- To pewien znak, jak bardzo blisko papież chce być tych ludzi, którzy mogli popaść w owe grzechy - komentuje biskup Pindel, zauważając, że spośród wymienionych grzechów dwa dotyczą świeckich, pozostałe dwa zaś duchownych.

Ks. dr Przemysław Sawa od 2 czerwca 2001 r. jest prezbiterem diecezji bielsko-żywieckiej, doktorem teologii dogmatycznej. Został mianowany Dyrektorem Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji świętych Cyryla i Metodego w Bielsku - Białej, której jest inicjatorem. Przynależy do Ekipy Krajowej Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA) w Polsce, a 2 czerwca 2012 r. został wybrany do Senatu Ogólnopolskiego Porozumienia Katolickich Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji. Jest pracownikiem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (adiunktem w Zakładzie Teologii Dogmatycznej). Z dekretu biskupa pełni posługę egzorcysty w diecezji bielsko-żywieckiej.

nan / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka, Szkoła Nowej Ewangelizacji

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.