Wiadomości

  • 27 marca 2016
  • 29 marca 2016
  • wyświetleń: 6226

Odszukaj podpisy swoich przodków!

Amerykanie opublikowali niedawno zdigitalizowaną Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. W arcyciekawym dokumencie z 1926 roku można znaleźć m.in. podpisy uczniów szkół z terenu obecnej gminy Czechowice-Dziedzice. Zachęcamy do odszukania podpisów swoich przodków!

książka, książki
fot. czecho.pl


W tym roku mija 240 lat odkąd Stany Zjednoczone ogłosiły Deklarację Niepodległości, uzasadniającą prawo do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii. W 1926 roku, z okazji 150. rocznicy tego wydarzenia, utworzono Polską Deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Jest to zbiór 111 tomów, które zawierają pozdrowienia i podpisy przedstawicieli wszystkich szczebli władz II Rzeczypospolitej, w tym m.in. Ignacego Mościckiego czy Józefa Piłsudskiego, duchownych, wojskowych, przedsiębiorców, naukowców oraz około 5,5 miliona podpisów uczniów szkół polskich.

Na Deklaracji znalazły się także sygnatury adeptów uczęszczających do szkół z terenu obecnej gminy Czechowice-Dziedzice. Poniżej zamieszczamy pliki, w których można odszukać podpisy swoich rodziców, dziadków czy pradziadków.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.