czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 marca 2016
  • wyświetleń: 7399

Nauczyciele ZSTiL na szkoleniu

Włochy kojarzą się nam zwykle z odpoczynkiem od pracy i nadmiarem wolnego czasu. Zupełnym zaprzeczeniem takich wyobrażeń było bardzo pracowite szkolenie nauczycieli ZSTiL, prowadzone przez włoską instytucję edukacyjną Progetto Crescere w ramach projektu "Lepiej zrozumieć, by lepiej pomóc - wyzwania wychowawcze dla nauczyciela 2015-2016" (program Erasmus + Akcja KA1 Mobilność kadry edukacji szkolnej). Trudno jednak wyobrazić sobie inny nastrój zajęć, w których centrum pozostawał uczeń i problemy, z którym musi się on borykać.

Nauczyciele ZSTiL na szkoleniu zagranicznym - 03.2016 · fot. ZSTiL w Czechowicach-Dziedzicach


W ramach tygodniowego kursu "Teenagers with Behaviour Disorders or Bad Boys", odbywającego się w Reggio nell’ Emilia, w dniach od 22 do 26 lutego 2016r., zwrócono szczególną uwagę na te potrzeby nauczycieli, które łączą się z pełnieniem funkcji wychowawcy oraz rozwojem własnych umiejętności. Oba obszary działań to ciągłe poszukiwanie skutecznych rozwiązań w pracy z młodzieżą oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w tym doskonalenie języka angielskiego.

Formuła kursu, przygotowana przezProgetto Crescere, zakładała również spotkanie i rozmowy z nauczycielami oraz uczniami dwóch włoskich szkół w Scandiano - Istituto Superiore Statale P. Gobetti i Scuola Boiardo Vallisneri.

Pytając pedagogów tych placówek o kształt idealnego procesu nauczania, można było dostrzec, że coraz częściej nauczyciel (polski czy włoski), oprócz wsparcia w zakresie nauczanego przedmiotu, poszukuje też sposobów na radzenie sobie z problemami wychowawczo-rozwojowymi. W tym obszarze pojawiły się między innymi takie tematy jak współpraca z rodzicami, relacje nauczyciel-uczeń oraz, co najważniejsze, metody motywowania uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych, przedstawione przez włoskich specjalistów.

Miłą niespodzianką była sztuka wystawiona przez uczniów Scuola Boiardo Vallisneri, poświęcona nietolerancji. Problemy przemocy w szkole i wykluczenia z grupy potwierdziły po raz kolejny, że wychowanie dotyczy zarówno kształtowania postaw, jak i radzenia sobie z wieloma kryzysami, jakie przeżywają młodzi ludzie, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzą - Polski czy Włoch.
W trakcie tygodniowego spotkania uczestnicy szkolenia, biorąc każdego dnia udział w warsztatach, trwających 6-7 godzin, znaleźli również czas na inne atrakcje. Wycieczka po Reggio nell’ Emilia, z ciekawą prelekcją przewodnika, pozwoliła poznać historię miasta oraz tradycje i zabytki, sięgające czasów starożytnych. Warto również wspomnieć, że to właśnie w Reggio nell’ Emilia Józef Wybicki napisał ważną dla Polaków pieśń, rozpoczynającą się od słów: "Jeszcze Polska nie zginęła...". Nie obyło się także bez pożegnalnej kolacji - bardzo smaczne, typowe potrawy kuchni włoskiej, uzupełnione polskimi specjałami, umilały uczestnikom spotkania wymianę poglądów oraz promocję współczesnych walorów Włoch i Polski.
W podsumowaniu pięciu dni niezwykle pracowitego i ciekawego szkolenia, szczególne miejsce zajęły zarówno wykłady o charakterze teoretycznym, jak i część warsztatowa. Cały kurs był bowiem dobrą okazją do prezentacji ZSTiL, interesujących dyskusji, wymiany poglądów oraz integracji nauczycieli z różnych krajów Unii Europejskiej, których, jak zgodnie stwierdzono - więcej łączy niż dzieli...

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

ZSTiL

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.