czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 3479

Zagraniczne szkolenie nauczycieli ZSTiL

Biały budynek, a w nim odgłosy trwającego remontu, zagłuszanego przez uczniowski gwar - na auli trwają przygotowania młodzieży do występów w związku z przyjazdem gości z Polski. Tak rozpoczęła się wizyta nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Liceo Scientifico Statale G. da Procida w Salerno we Włoszech (region Kampania). Wyjazd, trwający od 7 do 10 marca, był częścią projektu "Lepiej zrozumieć, by lepiej pomóc - wyzwania wychowawcze dla nauczyciela 2015-16", realizowanego przez ZSTiL w ramach programu Erasmus+ Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Reklama

Zagraniczne szkolenie nauczycieli ZSTiL - 7-10.03.2016 · fot. ZSTiL


Po występach włoskiej młodzieży w języku angielskim, pracownicy ZSTiL poznali profile kształcenia szkoły partnerskiej i system edukacji włoskiej, a także zwiedzili wyżej wspomnianą placówkę. W kolejnych dniach wizyty mieli też możliwość uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, prowadzonych w Liceo Scientifico.

Ponieważ celem projektu jest między innymi przybliżenie metod pracy z uczniami ze specyficznymi problemami edukacyjno-wychowawczymi, w programie pobytu w Salerno znalazła się też wizyta w Centrum ASL U.O. Salute Mentale, współpracującego z lokalnymi szkołami w dziedzinie opieki psychologiczno-pedagogicznej. Cenne były uwagi przekazane przez pracowników Centrum: lekarzy, terapeutów, psychologów i wychowawców, wynikające z ich wieloletniego doświadczenia w pracy z włoską młodzieżą.

Kolejnym ważnym punktem wizyty było spotkanie z pracownikami Liceo Scientifico, odpowiedzialnymi za opiekę pedagogiczno-psychologiczną nad uczniami tej szkoły. W jego trakcie pracownicy ZSTiL poznali struktury włoskiego systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i sposoby pracy włoskich nauczycieli w tej dziedzinie oraz mogli wymienić z nimi swoje doświadczenia zawodowe.

Uzupełnieniem pobytu w Salerno było zwiedzanie tego miasta, którego historia sięga czasów starożytnych, a także pożegnalna kolacja, w czasie której uczestnicy mogli skosztować typowych regionalnych potraw.
Udział nauczycieli ZSTiL we wszystkich zajęciach ujętych w programie wyjazdu pomógł poszerzyć ich wiedzę, wymienić doświadczenia oraz pogłębić praktyczną znajomość języka angielskiego. W trakcie podsumowującego spotkania z włoską dyrekcją i opiekunem wyjazdu uczestnicy zgodnie podkreślili wysoki poziom merytoryczny i sprawną organizację pobytu. Obie strony wyraziły nadzieję, że wizyta polskich nauczycieli jest dobrym początkiem współpracy obu szkół w przyszłości.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

ZSTiL

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.