czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 5198

Częsta zmiana pracy: zaleta czy wada?

Artykuł sponsorowany:

Dzisiejsi pracownicy zmieniają pracę coraz częściej. Wiąże się to z wieloma przyczynami i znacząco zmienia również sam rynek pracy. Kiedyś ludzie spędzali swoje życie w jednym miejscu pracy, a dzisiaj zmieniają ją kilkanaście razy w ciągu kilkunastu lat. Jakie są tego zalety i wady? Poniżej przedstawione są najbardziej znane pozytywne i negatywne cechy częstej zmiany pracy lub branży.

jobsora


Zalety częstego zmieniania pracy

Adaptowalność - wraz z szybko zmieniającymi się technologiami oraz procesami globalizacyjnymi, kluczową do odniesienia sukcesu zawodowego stała się adaptacyjność. Pracownicy, którzy często zmieniają przedsiębiorstwo lub branżę, często bardzo dobrze wiedzą jak najlepiej dostosować się do nowej i zmieniającej się sytuacji. Są jednocześnie doskonale świadomi faktu, że częste zmiany przynoszą wiele możliwości rozwoju.

Różnorodność doświadczenia - częste zmiany pracy sprzyjają zdobywaniu nowej wiedzy dotyczącej różnych branż, procedur oraz umiejętności obsługi oprogramowania. Do głównych zalet posiadania różnorodnego doświadczenia eksperci pl.jobsora.com zaliczają kwalifikowanie się do większej liczby miejsc pracy.

Umiejętność poszukiwania nowej pracy - doświadczenie w poszukiwaniu pracy - bardzo ważną i cenną umiejętnością praktyczną jest umiejętność znalezienia pracy. Ci pracownicy, którzy są przez wiele lat zatrudnieni na tym samym stanowisku zapominają, jak poruszać się po rynku pracy oraz nie są zaznajomieni z aktualnymi trendami w zakresie rekrutacji. Częste zmiany pracy oznaczają również, że nie trzeba bardzo aktualizować swojego życiorysu oraz ma się aktualne doświadczenie w rozmowach kwalifikacyjnych.

Wady częstej zmiany pracodawcy

Kojarzenie z negatywnymi cechami - pomimo rosnącej akceptacji zmiany kariery lub miejsca pracy, wielu pracodawców patrzy na osoby ciągle zmieniające miejsce zatrudnienia z nieufnością. Wiąże się to z powstawaniem negatywnej opinii o kandydatach, którzy w swoim życiorysie posiadają wielu różnych pracodawców. Może to również świadczyć o braku zdecydowania wobec swojej ścieżki zawodowej, braku dojrzałości oraz braku innych pozytywnych cech poszukiwanych przez pracodawców.

Brak zabezpieczenia zatrudnienia - jeżeli osoba coraz częściej zmienia pracę, pokazuje przyszłym pracodawcom, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi to samo będąc przez nich zatrudniona. Ryzyko to działa również przeciwko kandydatowi, ponieważ w odniesieniu do konkretnych umiejętności może posiadać zbyt małe doświadczenie. Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej w przypadku długiej kariery zawodowej w jednym miejscu pracy. Większość firm ceni sobie wśród pracowników lojalność i bierze pod uwagę, że spędzili w ostatnim przedsiębiorstwie wiele lat. Dzięki temu mogą liczyć, że zabezpieczą swoje oferowane stanowisko pracy również na lata i nie będą zmuszeni do ponownego rozpoczynania procesu rekrutacyjnego.

Źródło: jobsora.com