czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 3515

ZSTiL w projekcie matematycznym

Uczniowie ZSTiL uczestniczyli w finale polskiej edycji międzynarodowego projektu matematycznego. 2 kwietnia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbył się finał polskiej edycji Sierpinski Carpet Project - została utworzona szósta iteracja Dywanu Sierpińskiego, a uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych byli uczestnikami tego wydarzenia.

Reklama

ZSTiL w projekcie matematycznym - 2.04.2016 · fot. ZSTiL


Pomysłodawcą projektu jest profesor José Luis Rodríguez Blancas z Uniwersytetu w Almerii (Hiszpania), a idea projektu polega na zbudowaniu przez ludzi z całego świata gigantycznego fraktala - Dywanu Sierpińskiego, który będzie miał wymiary ok. 44m x 44m.

Prace projektowe polegały na wyklejaniu przez każdego uczestnika dwóch pierwszych etapów Dywanu. Tak powstałe fragmenty łączono, tworząc kolejne etapy (iteracje). Do wykonania polskiego finału (szóstej iteracji) potrzebne były 64 fragmenty, wymagające pracy 4096 osób. Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych utworzyli 3 spośród tych 64 części. Dodać należy, że wyklejanie Dywanu Sierpińskiego było w ZSTiL połączone z zajęciami na temat fraktali, poszerzającymi wiedzę matematyczną uczniów.

Finał polskiej edycji Sierpinski Carpet Project rozpoczęło przemówienie Dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego - prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka. Potem miał miejsce wykład pt. "Dywan bez powierzchni", prowadzony przez dr hab. inż. Andrzeja Katunina - koordynatora polskiej szóstej iteracji, który następnie wręczył dyplomy uczestnikom polskiej edycji, a wśród nich Zespołowi Szkół Technicznych i Licealnych.

Drugą częścią finału był mini-festiwal fraktalny, podczas którego uczestnicy mogli zobaczyć przykłady fraktali w przyrodzie, obejrzeć fraktalne eksperymenty chemiczne, wziąć udział w warsztatach origami oraz podziwiać wystawę fraktalnych obrazów.

Najważniejszą częścią wydarzenia było układanie szóstej iteracji Dywanu. Na hali sportowej Politechniki Śląskiej studenci zbudowali fraktal o boku ok. 15 m, używając fragmentów dostarczonych wcześniej przez polskie instytucje biorące udział w projekcie. W trakcie układania uczniom ZSTiL udało się dostrzec "swoje" fragmenty, które na odwrocie opatrzone były m.in. logiem szkoły oraz herbem Czechowic-Dziedzic.

Teraz fragmenty Dywanu z polskiej edycji pojadą do Almerii w Hiszpanii. Tam 13 maja ułożona zostanie finałowa siódma iteracja, o boku 44 m, a fragmenty utworzone przez uczniów ZSTiL będą stanowiły 3 / 512 jej całości.

Ta siódma iteracja będzie też w dniach 24-31 lipca przedstawiona podczas 13. Międzynarodowego Kongresu Edukacji Matematycznej, który odbędzie się w Hamburgu.

Więcej o Dywanie Sierpińskiego, Sierpinski Carpet Project i finale jego polskiej edycji:

ZSTiL

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.