czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 4854

5. Urodziny Zabrzeżanek - zdjęcia

Pięć lat temu najbardziej aktywne kobiety z Zabrzega utworzyły i formalnie zarejestrowały Koło Gospodyń Wiejskich "Zabrzeżanki". Okolicznościowe spotkanie stało się okazją do wspomnień. Minione pół dekady to czas kiedy Koło od raczkującej organizacji stało się prężną jednostką, która zaistniała w regionie i stała się jedną z wizytówek Zabrzega, promującą wielopokoleniowe tradycje, zwyczaje czy współczesne walory miejscowości.

Reklama

5. urodziny Zabrzeżanek - 9.04.2016 · fot. Łukasz Kwaśniewski


- Cieszymy się, że nasze inicjatywy spotykały się z serdecznym przyjęciem przez mieszkańców. Cele, które sobie stawiałyśmy w większości przypadków udało się doprowadzić do końca. Dziś działamy w trzech zespołach problemowych: rękodzieło, kulinaria i folklor. Koło ma swoje miejsce, a przede wszystkim młody zarząd i na pewno będzie nadal funkcjonowało - mówią o sobie Zabrzeżanki.

- Pamiętam Wasze narodziny - mówił burmistrz Marian Błachut. - Były obawy i lęki, czy uda się przezwyciężyć napotkane trudności. Wierzyłyście w sukces i z wielką determinacją osiągałyście wyznaczane cele, co dodawało Wam otuchy i wiary, by tę działalność kontynuować. Gratuluję wszystkich dokonań - dodał.

- Wchodząc tu na salę nie sposób nie zwrócić uwagi na wspaniałe stroje śląsko-cieszyńskie, które nosicie, których macie tak wiele. Wasze rękodzieło jest wspaniałe. Dużo jeżdżę, dużo widziałam, ale to co prezentowane jest na okolicznościowej wystawie nie ma sobie równych - mówiła Danuta Kożusznik, - prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej.

"Zabrzeżanki" od samego początku aktywnie uczestniczą w targach i wystawach regionalnych, festiwalach kulinarnych, spartakiadach sportowych, promują miejscowe potrawy i specjały. W sołectwie natomiast aktywnie włączają się w różne inicjatywy, prezentują przedstawienia nawiązujące do dawnych zwyczajów, a także angażują w bieżące wydarzenia świeckie i religijne. Po pięciu latach działalności mogą pochwalić się sukcesami nie tylko na niwie gminnej, ale też powiatowej i wojewódzkiej.

Zabrzeskie Koło zrzesza 34 gospodynie. Na początku roku wybrany został nowy zarząd Koła, który tworzą Wioletta Borkowska - przewodnicząca, Izabela Londzin - zastępczyni przewodniczącej, Karolina Kubień - sekretarz, Jadwiga Wrzoł - skarbnik oraz Elżbieta Kuś, Maria Całujek i Maria Kobiela. Komisję rewizyjną tworzą Danuta Puzoń, Irena Zbijowska i Barbara Londzin.

Piąte urodziny obchodzone były hucznie. Była multimedialna prezentacja osiągnięć, okolicznościowe występy i wystąpienia. Sala miejscowego Domu Strażaka, w której obchody się odbywały, była przystrojona elementami rękodzieła, które panie wykonują. Jak na dobre gospodynie przystało - wszystko zorganizowane było perfekcyjnie, a muzyka, w wykonaniu kapeli działającej przy Kole, grała aż miło. Zabawa była przednia, a życzeniom dalszych owocnych lat pracy nie było końca.

- Życzymy Wam, Drogie Panie, aby to, co robicie dawało Wam ogromną satysfakcję, pozwalało realizować Wasze pasje, zdobywać kolejne doświadczenia i cieszyć się wieloma sukcesami. Życzymy Wam dobrego zdrowia, niesłabnącego zapału we wszystkim, co robicie, pozytywnych i dodających dobrej energii spotkań i rozmów. Życzymy Wam, aby ta drużyna "Zabrzeżanek" rosła w siłę i jedność. Gratulujemy pomysłowości, kreatywności i poświęcenia, bez których trudno byłoby budować mocne fundamenty tak dobrze funkcjonującej dziś organizacji - życzył radny Jerzy Kwaśniewski.

Sobotnie popołudnie, 9 kwietnia z gospodyniami spędził burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Danuta Kożusznik - prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Halina Kopeć - sekretarz Powiatu Bielskiego, ks. prałat Emil Dyrda, ks. Dawid Majdak, Andrzej Puskarczyk - sołtys Zabrzega, Jerzy Kwaśniewski i Krzysztof Jarczok - lokalni radni, Barbara Parchańska - dyrektor Zespołu Szkół w Zabrzegu, Tomasz Londzin - prezes OSP Zabrzeg i Weronika Nikiel - przewodnicząca zabrzeskiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Łukasz Kwaśniewski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.