czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 2702

Projekt "Kocham Cię Polsko" - Harcerze zwiedzili Warszawę

"Kocham Cię Polsko" to program poświęcony poznawaniu Polski przez harcerki i harcerzy z Hufca Czechowice-Dziedzice. Jego realizacji podjęły się dwie jednostki hufca: 14. Drużyna Harcerska "Matnia" i 1. Środowiskowa Drużyna Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej "Wachlarz".

Reklama

Projekt "Kocham Cię Polsko" - Harcerze zwiedzili Warszawę - 8-10.04.2016 · fot. 14. DH "Matnia"


Program rozpoczął się już w lutym, by przygotować uczestników oraz rodziców harcerzy na wyjazd do Warszawy. Kadra biwaku zaprosiła rodziców na spotkanie organizacyjne, podczas którego został przedstawiony plan programu oraz szczegóły biwaku w Warszawie. Harcerze uczestniczyli w zbiórkach drużyn harcerskich, które miały na celu przybliżenie młodzieży historii stolicy. W terminie 8-10 kwietnia obie jednostki odwiedziły Warszawę. Biwak był doskonałą okazją do poznania historii zarówno naszego kraju, miasta i harcerstwa.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęto od Cmentarza Wojskowego "Powązki", gdzie pod okiem przewodnika poznaliśmy historię osób mających ogromny wkład w życie kulturalne i społeczne naszego kraju. Historię polityków, literatów, działaczy społecznych, sportowców i wielu innych osób. Kluczowym momentem dla naszych harcerzy była wizyta na grobach powstańczych. Pośród tak znanych imion i nazwisk jak Alek Dawidowski (ps. Alek), Jan Bytnar (ps. Rudy), Tadeusz Zawadzki (ps. Zośka) - postaci znanych z lektury "Kamienie na szaniec", znaleźć można było młodych bohaterów Powstania Warszawskiego. Tu także spoczywa Stefan Mirowski, Aleksander Kamiński oraz wiele postaci z harcerskiej historii.

Powązki, to także miejsce szczególne dla "Żołnierzy Wyklętych". Bohaterów, którzy od marca tego roku znaleźli godne miejsce - Panteon - Mauzoleum, który również mieliśmy okazję zobaczyć. Z Powązek pojechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak - nieistniejącego więzienia, miejsca kaźni i przetrzymywania wielu Polaków w czasach drugiej wojny światowej, którzy wysyłani byli później do licznych niemieckich obozów koncentracyjnych. Tego samego dnia zwiedziliśmy Stare Miasto, dziedziniec Zamku Królewskiego, starówkę, Krakowskie Przedmieście oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Harcerze i harcerki poznali historię i najważniejsze zabytki, pomniki, miejsca pamięci szczególne dla naszego kraju i miasta Warszawy.

Sobotnie popołudnie upłynęło pod znakiem odwiedzin w Centrum Nauki Kopernika. Tam uczestnicy projektu mieli niesamowite pole do popisu. Mogli sprawdzić swoją wiedzę, przeprowadzić eksperymenty i doświadczenia związane z chemią, fizyką, matematyką, astronomią i innymi dziedzinami nauki. Dla wszystkich była to świetna okazja do zabawy i pogłębienia swojej wiedzy. Wieczorem drużyny wykorzystały czas dla siebie. Odbyły się Przyrzeczenia Harcerskie, przekazania funkcji oraz chustowania.

Niedzielny poranek, mimo że deszczowy, pozwolił nam na zwiedzanie Łazienek Królewskich oraz okolic Belwederu. Harcerze w Parku Łazienkowskim otrzymali do wykonania zadania - zwiad połączony z dokumentacją najważniejszych i najciekawszych miejsc.

Ukoronowaniem warszawskiego biwaku była bardzo emocjonująca wizyta w Muzeum Harcerstwa. Dla nas wszystkich była to niesamowita lekcja i okazja do spotkania z harcerskimi seniorami. Możliwość poznania pracy muzealników od źródła poprzez zwiedzanie archiwów, cennych pamiątek i zbiorów bibliotecznych oraz wystawy najcenniejszego dorobku Związku Harcerstwa Polskiego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom za sprawną realizację projektu i zaangażowanie się w jego realizację. Mamy nadzieję, że projekt przyczynił się do pokochania i lepszego poznania tego, co w naszej ojczyźnie jest niezwykłe, wyjątkowe i ogromnie cenne.


Projekt "Kocham Cię Polsko" jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Czechowice-Dziedzice.

Anna Mazur-Majewska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.