czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2016
  • 18 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 3732

Kiedy w Ligocie powstanie nowe publiczne przedszkole?

Konieczność utworzenia przedszkola publicznego w Ligocie Centrum nie jest nowym tematem. Gmina podjęła działania zmierzające do realizacji projektu budowy nowego obiektu. Niestety, okazało się, że koszty przekroczyły jej możliwości. Powstanie przedszkola zostało więc przesunięte w czasie, a mieszkańcy swoje dzieci muszą dowozić do okolicznych miejscowości.

Możliwość zapisania dziecka do przedszkola w pobliżu miejsca zamieszkania jest jednym z warunków koniecznych usprawnienia działań prorodzinnych gminy. W Ligocie Centrum, przy ul. Bielskiej 17 funkcjonuje obecnie oddział przedszkolny, jednak dzieci mogą w nim pozostawać tylko pomiędzy godziną 8.00 a 13.00.

- Rodzice podejmujący pracę w pełnym wymiarze nie mogą skorzystać z rozwiązań oddziału przedszkolnego bez zaangażowania dodatkowych osób do pomocy w odprowadzaniu dziecka do przedszkola. Ponadto w okolicznych przedszkolach brakuje miejsc dla dzieci poniżej czwartego roku życia. 9 marca poinformowano nas, że nie ma miejsc dla takich dzieci w oddziale przedszkolnym w Ligocie - Centrum. Tego samego dnia Dyrekcja Przedszkola Publicznego w Ligocie - Miliardowicach udzieliła nam informacji, że dysponuje jednym miejscem dla trzyletniego dziecka - napisali w liście do burmistrza Aleksandra i Jacek Małeccy z Ligoty. - Rodzice, którzy nie mogą liczyć na pomoc dziadków lub innych członków rodzin w opiece nad dziećmi, zmuszeni są szukać miejsc w przedszkolach oddalonych od miejsca zamieszkania lub korzystania z prywatnej opieki nad dzieckiem, tzw. niani - dodają.

Gmina Czechowice-Dziedzice poczyniła już pewne kroki w stronę opracowania dokumentacji projektowej budowy nowego przedszkola. Niestety, jak się okazało po sporządzeniu kosztorysu, koszt znacznie przekroczył ten zakładany na początku. Wynika z niego, że budowa przedszkola ma kosztować ponad 4,5 mln zł, a gmina zakładała 2-2,5 mln. To znaczna różnica, która spowodowała, że nie można było przystąpić do realizacji tej inwestycji.

- Budowa nowego przedszkola to perspektywa lat, a stworzenie nowych, dodatkowych miejsc w istniejącym przedszkolu w Miliardowicach, to perspektywa o wiele krótsza. W tym przypadku wszystkim potrzebującym rodzinom zależy na szybkim działaniu. 5 kwietnia, na mój wniosek, podczas sesji Rady Miejskiej została zaakceptowana kwota na opracowanie dokumentacji projektowej adaptacji strychu na dodatkowe 2 oddziały przedszkolne, pozwalające zwiększyć liczbę miejsc o dodatkowych 50, co - mam nadzieję - na chwilę obecną zagwarantuje miejsce w przedszkolu dla wszystkich potrzebujących rodzin z terenu Ligoty. Po sporządzeniu dokumentacji projektowej (ok. 3 miesiące), będę chciał wprowadzić to zadanie do realizacji jeszcze w tym roku - zapewnił burmistrz Marian Błachut.

BM / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.