czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2016
  • 23 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 12855

Prace archeologiczne w ruinach Zamku Wilczków

Od trzech tygodni trwają intensywne prace archeologiczne odsłaniające tajemnice zrujnowanego Zamku Wilczków w Czechowicach-Dziedzicach. Historyczny obiekt został już w dużej mierze odkopany spod pokrywających go warstw ziemi, porośniętych gęstą roślinnością. W zamian oddaje nam bezcenne skarby...

Reklama

Prace archeologiczne w Zamku Wilczków w Czechowicach-Dziedzicach - 04.2016 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Prace archeologiczne, na zlecenie Gminy Czechowice-Dziedzice, prowadzi krakowska firma Invictus. Po niespełna trzech tygodniach prac, objęty nimi teren ruin, zmienił się nie do poznania. Udało się odkryć pozostałości budowli, których jest znacznie więcej, niż mogło się wcześniej wydawać największym nawet optymistom. Specjalnym rusztowaniem podparta została jedyna, ocalała jeszcze ściana historycznej budowli.

Ziemia oddaje też artefakty w postaci ceramiki, datowanej wstępnie na osiemnaste, a nawet siedemnaste stulecie. Znaleziono na przykład ceramiczne kafle z herbem rodziny Wilczków, do której niegdyś należały te ziemie! Burmistrz Marian Błachut, który obserwował postęp i efekty prac wspólnie ze swoim Zastępcą Maciejem Kołoczkiem i Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Bartłomiejem Fajferem podkreśla, że w ten sposób Czechowice-Dziedzice na nowo odkrywają zapomnianą historię miasta, zachowując jej piękną spuściznę dla przyszłych pokoleń.

Prace archeologiczne w Zamku Wilczków w Czechowicach-Dziedzicach - 04.2016
Prace archeologiczne w Zamku Wilczków w Czechowicach-Dziedzicach - 04.2016 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Prace archeologiczne mają potrwać do połowy czerwca. Archeolodzy podkreślają, że mają jeszcze wiele do zrobienia. Chodzi nie tylko zabezpieczenie i skatalogowanie tego co już odkryto, ale i sprawdzenie, czy gdzieś pod ruinami oraz w ich najbliższej okolicy nie ma pokładów archeologicznych z pozostałościami sięgającymi szesnastego, czy piętnastego stulecia.

Dokładna koncepcja tego, w jakiej formie zabezpieczone ruiny Zamku Wilczków będą w przyszłości eksponowane i udostępniane zwiedzającym, dopiero powstaje. Wiadomo natomiast na pewno, że historyczne pozostałości tak ważnego dla historii Czechowic-Dziedzic obiektu zostaną profesjonalnie zabezpieczone i będą częścią całego terenu związanego z powstającym w sąsiedztwie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Ruiny Zamku Wilczków to pozostałość po rezydencji wybudowanej około 1536 roku (na miejscu XIV-wiecznego zamku) przez Mikołaja Wilczka z Dobrej, który ożenił się z Katarzyną Czelówną, córką właściciela Czechowic. Dwór posiadał wieżę, która nie zachowała się do naszych czasów. Sklepienie budynku było zbudowane w stylu gotyckim. Budowla służyła czechowickim panom przez prawie 200 lat. Po wybudowaniu pałacu Kotulińskich została zamieniona na spichlerz przez tutejszego proboszcza.

Od końca II wojny światowej datuje się upadek spichlerza. W 1984 spłonął, a w kolejnych latach został zwyczajnie rozkradziony przez rabusiów poszukujących taniego budulca... Reszty zniszczeń dokonały upływ czasu i woda, niszcząca niechronione dachem pozostałości. Prace wykopaliskowe w okolicach zamku prowadzone były już w latach 70-tych minionego stulecia.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.