czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 1551

Projekt artystyczny: Królowa Rycheza i drzewa genealogiczne

Powiat bielski wspólnie z powiatem Rhein - Erft realizuje nowy, interesujący projekt, tym razem dotyczący artystycznej pracy z dziećmi.

Projekt artystyczny: Królowa Rycheza i drzewa genealogiczne - 18-19.04.2016 · fot. Powiat Bielski


Projekt ten projekt nosi nazwę "Triada" i bezpośrednio nawiązuje do wspólnej polsko - niemieckiej historii oraz osoby polskiej królowej Rychezy, żony Mieszka II, matki Kazimierza Odnowiciela, która urodziła się w Brauweiler i większość swojego życia spędziła w Nadrenii, a jej szczątki spoczywają w katedrze w Kolonii.

Polsko-niemiecki projekt obejmuje organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży w szkołach w powiecie Rhein-Erft i w powiecie bielskim. W naszym powiecie w dniach 18 i 19 kwietnia udział wzięli uczniowie szkół: Szkoły Podstawowej w Hecznarowicach, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rybarzowicach, LO w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoły Podstawowej w Bystrej i Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie.

Trzy duże, geometryczne bryły tzw. triada - kula, piramida i sześcian symbolizują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, to także symbolika ciała, duszy i umysłu. Sześcian wykonany jest z drewna, podświetlana kula i trójkątna piramida wykonane są z aluminium, wszystkie figury mają 3 metry wysokości. Formy te zostaną pokryte przezroczystą folią, a duża kula mniejszymi kulami. Bryły stworzyli artyści, dalej w tworzeniu kompozycji zaplanowano rolę dzieci - udział młodego pokolenia. Uczniowie powiatu Rhein - Erft i powiatu bielskiego na foliach ręcznie wypisywali swoje imiona, imiona rodziców i imiona swoich dziadków.

Ręczny podpis jest obok odcisku palca i tęczówki oka, jak również głosu jedną z naszych indywidualnych ludzkich cech. Dlatego ma najważniejsze znaczenie w naszym projekcie - mówi Holger Hagerdon, artysta rzeźbiarz z powiatu Rhein-Erft. Oprócz tego uczestnicy nagrywają swoje głosy wymawiając imiona, ma to także kolosalne znaczenie, bo głos to druga indywidualna cecha każdego człowieka.-dodaje H.Hagerdon, który wspólnie z Frederikiem Erichsenem, Dawidem Casper oraz naszymi pedagogami i opiekunami z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej "Art."z Czechowic-Dziedzic: dyrektor Wandą Gryboś-Sznel, Martą Janik-Kufel i Dominiką Paszek pracowali podczas warsztatów z dziećmi.

W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku rolę tłumacza z dużym efektem przejął pastor Jan Byrt. Dzieci pod opieką nauczycieli oraz dyrektora Leszka Chrobaka nie tylko pilnie uczestniczyły w projekcie, ale wspaniale sią bawiły. Tak było zresztą w każdej szkole. I to jest chyba największa wartość tego projektu.

To ważny projekt historyczny, edukacyjny, artystyczny, tworzymy wspólnie nawiązując, nierzadko do trudnej historii, nowoczesne drzewa genealogiczne. To wspaniała nauka przez zabawę - podsumowuje dyrektor POPP "Art." Wanda Gryboś-Sznel.

Geometryczne bryły wraz z całą animacją zostaną w drugiej połowie maja umieszczone i zaprezentowane przed kolońską katedrą w Niemczech, a za rok będzie je można zobaczyć w Bielsku-Białej.

Alina Macher, źródło: Powiat Bielski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.