czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2016
  • 2 maja 2016
  • wyświetleń: 2208

Młodzi Niemcy na wymianie w czechowickiej "Resortówce"

Od 14 do 21 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych przebywała grupa niemieckich uczniów ze szkoły zawodowej Berufskolleg des Rhein-Erft-Kreises w Bergheim. Wizyta gości odbyła się w ramach współpracy powiatu bielskiego i powiatu Erft w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Reklama

Młodzi Niemcy w czechowickiej „Resortówce”
Młodzi Niemcy w czechowickiej "Resortówce" · fot. ZSTiL


Wymiana uczniowska ze szkół zawodowych ma na celu zapoznanie partnerów z systemem i organizacją szkolnictwa zawodowego oraz służy nawiązaniu kontaktów między młodzieżą z obu krajów.

Tygodniowy pobyt młodych Niemców przewidywał dwudniowe praktyki zawodowe w czechowickich przedszkolach, zakładach kosmetycznych i bestwińskiej piekarni. Strona polska zapewniła gościom bogaty program turystyczny, mający na celu promocję regionu. Dużą atrakcją dla gości był pobyt w Krakowie. Zwiedzających urzekły zabytki Krakowa, klimat miasta i multimedialna ekspozycja w Fabryce Schindlera.

Wielkim przeżyciem i przygodą dla Niemców była wizyta w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. W Oświęcimiu uczniowie odwiedzili były nazistowski obóz koncentracyjny, na terenie którego mieli możliwość nie tylko przeżyć w zadumie Holokaust, ale i zastanowić się nad wspólną przyszłością Europy. Niemieccy i polscy uczniowie zostali także ciepło przyjęci przez władze powiatowe.

Wspólnie spędzony tydzień był dla uczniów obu krajów ważnym wydarzeniem, dostarczył wielu wrażeń i doświadczeń, które będą inspiracją do dalszych działań na rzecz partnerstwa między naszymi szkołami.

Projekt został zrealizowany przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie i Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

ZSTiL

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.