Wiadomości

  • 10 maja 2016
  • wyświetleń: 3368

Piorunochron - czy warto instalować?

Artykuł sponsorowany:

Rokrocznie służby meteorologiczne ostrzegają przed burzami, które z coraz większą siłą atakują Polskę. Zwiększa się nie tylko nasilenie ich skutków, ale także wydłuża się okres ich występowania. Ryzyko zniszczeń i uszkodzeń sprzętu wywołanego wyładowaniami burz jest największe w okresie wczesnowiosennym oraz letnim, chociaż nie można go pominąć również w innych okresach roku.

Nie jeden z nas zadawał sobie pytanie czy posiadanie na budynku instalacji odgromowej, zwanej też piorunochronną, jest niezbędne, często samemu sobie argumentując, że przecież w mojej okolicy piorun nigdy jeszcze nie uderzył w żaden budynek. Nic bardziej mylnego.

Często stosujemy inne wymówki: przecież są wyższe budynki, czy też drzewa w naszym sąsiedztwie a piorun uderza zawsze w najwyższy, lub sąsiad w okolicy posiada takową i mnie ochroni. Burza jest zjawiskiem bardzo kapryśnym, a prawdopodobieństwo uderzenia pioruna jest trudniejsze do wyliczenia niż wygrania na loterii. Ryzykujemy tym samym bezpieczeństwem swoim, swojej rodziny oraz posiadanych dóbr materialnych. 

FHU Partner


Co ważne, niejednokrotnie wykupujemy dodatkowe ubezpieczenia domów, które w ogólnych warunkach ubezpieczenia wręcz wymagają posiadania takiej instalacji. W razie wystąpienia szkody w wyniku wyładowania klient takiego ubezpieczyciela nie otrzyma ani złotówki.

Najczęstszymi uszkodzeniami w wyniku uderzenia pioruna są: pożary budynku, uszkodzenia sprzętu RTV i AGD, zniszczenia instalacji elektrycznej, a w najgorszych przypadkach ofiary w ludziach. 

Instalacja odgromowa jest rozwiązaniem nie tylko dla nowo powstających budynków, ale można ją w sposób fachowy zaadoptować do już istniejących domów. Dodatkowo, koszt jej wykonania to niewielki procent łącznych kosztów inwestycji - budowy domu. Zawsze też jest niższy niż koszt start powstałych w wyniku uderzenie pioruna, które niejednokrotnie przekraczają 10 tys. zł. 

FHU Partner


Jeśli już mamy instalację na swoim domu, należy także pamiętać o obowiązkowych przeglądach przynajmniej raz na 2 lata oraz pomiarach, co 4 lata już istniejących instalacji. Upewniamy się wtedy, co do jej sprawności a co za tym idzie właściwej ochrony.

FHU Partner


Głównym zdaniem instalacji jest odprowadzenie w bezpieczny sposób prądu pioruna do ziemi z zastosowaniem systemu zwodów, przewodów odprowadzających oraz systemu uziemień. Warunek jednak to, jakość zastosowanych materiałów, połączeń oraz ich zgodność z obecnie obowiązującymi normami polskimi: odgromową PN-EN 62305 oraz materiałową PN-EN 62561. 

FHU Partner


FHU Partner z Czechowic-Dziedzic ( http://www.fhupartner.pl ), jako jedna z nielicznych firm zajmuje się kompleksową ochroną odgromową obiektów. Kompleksowość oferty ochrony odgromowej to działania w zakresie ekspertyz, szkoleń, realizacji dostaw, reprezentowania czołówki producentów, wykonawstwa i odtworzenia instalacji ochrony odgromowej i uziemieniowej, serwisowania istniejących instalacji. Posiadamy stosowne uprawnienia, niezbędną wiedzę, aby sprostać wszelkim technicznym zagadnieniom w obsługiwanym przez nas zakresie.

Dlatego jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie bezpieczeństwa Państwa rodziny w zakresie ochrony odgromowej bądź są Państwo na etapie decyzji o wykonaniu instalacji zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.

---

fhu Partner Janusz Budniok
ul. Narutowicza 79
43-502 Czechowice-Dziedzice

tel.: +48 (32) 737 57 15
fax + 48 (32) 737 57 16
tel. kom.: +48 501 680 694
e-mail: biuro@fhupartner.pl

Czynne:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00