Wiadomości

  • 23 maja 2016
  • wyświetleń: 4703

Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - zdjęcia

16 maja pomieszczenia garaży i teren placu manewrowego oraz placu ćwiczeń strażnicy czechowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej wypełniły się dziecięcym gwarem przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach. Dyrekcja przedszkola zwróciła się do Zarządu OSP z prośbą o umożliwienie dzieciom pokazu strażackich działań i samochodów gaśniczych oraz zapoznania ich ze sprzętem pożarniczym. Zarząd przygotował pokaz i zaprosił dzieci do strażnicy Oddziału I OSP Czechowice.

Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016 · fot. OSP Czechowice


85-ciu przedszkolaków z grup: "Żabki" i "Smerfy" (3-4 lat), "Motylki" (4-5 lat), "Biedronki" (5 lat) oraz "Dinusie" (5-6 lat) przyprowadzonych przez opiekunów, panie: Bogusławę Dudzicz, Małgorzatę Żaczek-Siekiera, Renatę Cebrat, Monikę Strokol, Urszulę Ożóg z panią wicedyrektor Lucyną Kruczek na czele, serdecznie powitali naczelnik OSP Dariusz Brandys, przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP Zbigniew Waloszczyk oraz członkowie Zarządu Michał Szylder, Marcin Grądzki i kronikarz OSP Leszek Zięba.

W pierwszej kolejności dzieci zobaczyły ciężki samochód bojowy, w którym, po wyjeździe z garażu na plac manewrowy, otwarte zostały wszystkie schowki ze sprzętem ratowniczym. Następnie strażak-ratownik Dawid Konopka dokładnie objaśniał dzieciom, do czego służą i w jaki sposób używane są poszczególne elementy wyposażenia samochodu gaśniczego. Sporą atrakcją dla dzieci było pokazanie im ciężkiego samochodu bojowego od środka, z możliwością wejścia do kabiny samochodu każdego chętnego malucha.

Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016
Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016 · fot. OSP Czechowice


Dzieci zapoznane zostały również z ogólnymi zasadami wyjazdów do akcji ratunkowych, a także z działaniami strażaków w warunkach różnego rodzaju zagrożeń. Najmłodsi dowiedzieli się również, jak przebiegają ćwiczenia i zawody strażackie oraz na czym polega profilaktyka przeciwpożarowa. Strażacy zademonstrowali też działania dźwiękowe i wizualne sygnały alarmowe samochodów bojowych, co wzbudziło uzasadnione emocje. Wesoło i radośnie przebiegała akcja przymierzania przez dzieci czapek od mundurów strażackich i strażackich bojowych hełmów ochronnych. Pokazano im również pozostałe samochody strażackie, sprzęt pożarniczy i sprzęt ochrony osobistej strażaków na terenie boksów garażowych.

Dalsze działania, przygotowane i prowadzone przez strażaków: Michała Szyldra, Tymoteusza Chołdę, Mateusza Psika i Dawida Konopkę pod dowództwem dowódcy Oddziału I OSP Czechowice Rafała Stanocha przeniesione zostały na plac ćwiczeń, gdzie zdecydowanie największą atrakcją dla przedszkolaków był przygotowany pokaz akcji ratowniczej gaszenia zaimprowizowanego źródła ognia. Dzieci zobaczyły wjazd strażackiego samochodu gaśniczego na plac ćwiczeń na pełnych dźwiękowych i wizualnych sygnałach alarmowych, rozwinięcie wężowej linii gaśniczej od samochodu bojowego do "palącego się wraku samochodu osobowego" i ugaszenie zaimprowizowanego tam źródła ognia z użyciem działka wodnego. Zdławienie przez strażaków ostatnich języków ognia nagrodzone zostało przez dzieci gromkimi oklaskami.

Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016
Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016 · fot. OSP Czechowice


Nie zabrakło również możliwości osobistego kierowania strumieniem wody ze strażackiego węża zakończonego prądnicą. Chętne dzieciaki, przy asekuracji strażaka-ratownika Dawida Konopki, chwytały prądnicę i kierowały strumień wody w kierunku pobliskiego gumowego pachołka aż do jego przewrócenia.

Na zakończenie dzieci podziękowały strażakom, złożyły życzenia wraz z wręczeniem własnoręcznie wykonanych laurek, co wzbudziło ogromną radość i wzruszenie w sercach gaśniczych. Strażacy również serdecznie pożegnali przedszkolaków, dziękując im za odwiedziny, życzenia i upominki oraz zapraszając ich do złożenia ponownej wizyty.

Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016
Przedszkolaki w strażnicy OSP Czechowice - 16.05.2016 · fot. OSP Czechowice

BM / czecho.pl

źródło: ospczechowice.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.