czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2006
  • wyświetleń: 684

Rusza wypłata becikowego

Od 9 lutego gminy zaczną wypłacać tzw. becikowe w wysokości tysiąca złotych wszystkim rodzicom dzieci urodzonych po 1 listopada ubiegłego roku. Drugi tysiąc otrzymają ubożsi rodzice. Samorządy zapewniają, że mają środki na wypłatę dodatków i że są przygotowane na obsługę wypłat - pisze Dziennik Zachodni.

Są dwie nowelizacje o świadczeniach rodzinnych, które przyznają dodatki z tytułu urodzenia dziecka. Jedno becikowe przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 504 zł na osobę, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym 583 zł w chwili wejścia w życie ustawy, czyli 14 stycznia, a dziecko nie skończyło jeszcze roku. Warunkiem jest też, by jego rodzice nie pobierali wcześniej zapomogi dla niezamożnych rodziców.

Drugie becikowe należy się wszystkim rodzicom. Wniosek o przyznanie dodatku będą musieli złożyć w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Ubiegać się o niego mogą także rodziny, w których dzieci urodziły się po 1 listopada 2005 roku.

Wnioski składa się w ośrodkach pomocy społecznej, pomocy rodzinie, a także w dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej. W przypadku obu dodatków należy przedstawić akt urodzenia i dowód osobisty, a przy becikowym dla uboższych – także zaświadczenie o zarobkach, że nie przekraczają one kryterium dochodowego. Niektóre ośrodki wymagają dodatkowo oświadczenia, że współmałżonek lub drugi z rodziców nie będzie występował o to świadczenie.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.