czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2006
  • wyświetleń: 986

Przekaż 1% dla ZHP

Reklama

W tym roku już po raz trzeci rozliczając swój podatek za rok poprzedni, każdy może przeznaczyć jego 1% na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1 stycznia 2004 roku daje taką możliwość ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie. Taką organizacją jest Związek Harcerstwa Polskiego.

„Jeden procent” to jedyny podatek, o którym każdy może zdecydować, na co go przeznaczyć.  Każdy podatnik może zdecydować, czy cały swój podatek przeznaczy państwu, czy skorzysta z możliwości przekazania go na rzecz ZHP. Nie ma to znaczenia, czy ma się nadpłatę, czy niedopłatę w podatku.

Kto może przekazać 1% podatku dla ZHP?

Osoba fizyczna rozliczająca się samodzielnie lub z małżonkiem (niezależnie od kwoty podatku i rozliczeń z Urzędem Skarbowym - nadpłata, zwrot).

Warunkiem przekazania podatku jest jego wystąpienie, tzn. jeżeli podatnik zarobił w ciągu roku mniej niż kwota wolna od opodatkowania to nie może przekazać 1%, mimo że otrzyma zwrot zaliczki z Urzędu Skarbowego.

Rozliczając się w tym roku z podatku dochodowego za rok 2005, możemy zmniejszyć go o 1%. To jedyny taki przypadek, gdy wpłaty dokonane w jednym roku uprawniają do ulgi w innym.

Jak to zrobić?

Krok 1 - ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego)

Krok 2 - obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł)

Krok 3 - wykazać pomniejszenie podatku z tytułu tej wpłaty na druku PIT - 28, PIT-36, PIT-37 składanym do Urzędu Skarbowego

Przy wypełnianiu odpowiedniego dla siebie formularza PIT:
    * PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu lub
    * PIT-36 przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub
    * PIT-37 przeznaczony dla osób pracujących na etacie lub zawierających umowy-zlecenia w części zatytułowanej "Obliczenia zobowiązania podatkowego" znajdziemy rubrykę "kwota 1% zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego" (dla PIT-28 jest to pozycja 103, dla PIT-36 jest to pozycja nr 181, dla PIT-37 jest to pozycja 111). Tutaj wpisujemy kwotę obliczonego 1%.

1% obliczamy od tej kwoty, którą wpisaliśmy w pozycję wyżej, czyli dla PIT-28 z pozycji 102, PIT-36 z pozycji nr 180, dla PIT-37 z pozycji nr 110.

Krok 4 - wpłacić 1% w terminie składania zeznania na rachunek bankowy Komendy Hufca ZHP Czechowice Dziedzice:
19 1050 1256 1000 0001 0263 5190
Przelew - dokument wpłaty powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwotę wpłaty. Tytuł przelewu powinien brzmieć: "dla ZHP Hufiec Czechowice-Dz. 1% podatku zgodnie z art. 27d ustawy". Można wskazać konkretną jednostkę organizacyjną, drużynę. Informacje te należy umieścić w tytule przelewu.

Krok 5 - wypełniony formularz wysyłać do Urzędu Skarbowego. PIT - 28 składa się w US do 31 stycznia 2006, PIT - 36 i PIT - 37 do 2 maja 2006 roku.

ZHP / Czechowice Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.