czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 maja 2016
  • wyświetleń: 2088

Uczniowie Liceum z wizytą w Saksonii - zdjęcia

W maju uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą - Andrzejem Szybiakiem i ks. Marcinem Jakubcem wybrali się na czterodniową wycieczkę przedmiotową z języka niemieckiego do Saksonii.

Reklama

Uczniowie Liceum z wizytą w Saksonii - 22-25.05.2016 · fot. LO im. Marii Skłodowskiej-Curie


Podróż pociągiem z Czechowic-Dziedzic zajęła nam siedem godzin, jednak radość z wyjazdu znacznie przeważała zmęczenie. Dla niektórych była to bowiem pierwsza wycieczka zagraniczna w życiu. Gdy dojechaliśmy do Zgorzelca, nadszedł czas na zakwaterowanie w "Domu Turysty", w którym mieliśmy zapewniony nocleg. Każdy z nas nie mógł się jednak doczekać kolejnego dnia, który miał przynieść wiele więcej wrażeń.

23 maja pieszo przekroczyliśmy granicę między Polską a Niemcami, znajdującą się na Nysie Łużyckiej. Z dworca kolejowego w Görlitz wyjechaliśmy do Kurortu Rathen (Szwajcaria Saska), skąd przedostaliśmy się promem na drugą stronę Łaby. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała dobremu nastrojowi uczestników wycieczki. Po krótkim odpoczynku nad rzeką wybraliśmy się na najsłynniejszy punkt widokowy Gór Połabskich, czyli Bastei, który był jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie odwiedziliśmy. Liczne formacje skalne, a także niesamowite widoki i rozległa panorama okolicy zapierały dech w piersiach. Warto było wyjść na sam szczyt, aby je zobaczyć.

Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd do Drezna, będącego stolicą Saksonii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dzielnicy Neustadt, skąd przeszliśmy do historycznego centrum miasta. Przechodząc, minęliśmy pomnik Goldener Reiter ("Złoty Jeździec"), przedstawiający króla Polski Augusta II Mocnego na koniu. Później przyszedł czas na zwiedzanie Starówki. Przeszliśmy przez most Fryderyka Augusta (niem. Augustusbrücke), łączący Neustadt z Altstadt. Z Theaterplatz udaliśmy się do przepięknego, barokowego pałacu Zwinger, zwanego "klejnotem Drezna". Miejsce to wywarło na nas szczególne wrażenie, głównie ze względu na przepych i reprezentacyjność każdego z budynków, wchodzących w jego skład. Oprócz zamku odwiedziliśmy również kilka kościołów, m.in. Hofkirche i Frauenkirche.

Trzeciego dnia wybraliśmy się do Lipska, kojarzącego się ze sławnymi kompozytorami, takimi jak: Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn czy Richard Wagner. Zwiedzaliśmy centrum miasta: Augustusplatz, Naschmarkt z pomnikiem Goethego, Piwnicę Auerbacha, a także neogotycki kościół św. Tomasza. Nie zabrakło również czasu na zakupy i wykonanie pamiątkowych fotografii.

Ostatniego dnia wybraliśmy się do Görlitz, będącego miastem graniczącym bezpośrednio z polskim Zgorzelcem. Zwiedzaliśmy m.in. Rynek Dolny, Rathaus i Napoleonhaus, a wieczorem w znakomitych humorach wróciliśmy do Czechowic-Dziedzic.

Moim zdaniem wycieczka do Saksonii była doskonałą szansą na integrację klasową, poznanie regionu oraz wykorzystanie zdobytych umiejętności językowych w praktyce. Zagraniczny wyjazd może być również motywacją do dalszej nauki niemieckiego, gdyż jego znajomość jest bardzo przydatna w wielu krajach Europy.


Natalia Paliczka, kl. 1a

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.