Wiadomości

  • 31 maja 2016
  • wyświetleń: 5068

Kaniów był stolicą europejskiego kajak polo - galeria zdjęć

Przez 3 dni Kaniów był stolicą europejskiego kajak polo, odbywała się tam bowiem I edycja Pucharu Europy w Kajak Polo (ECA CUP I Edition in Kaniów).

ECA CUP I Edition in Kaniów · fot. danielek2002


To największa impreza organizowana w Polsce w tym sezonie i również pionierska, ponieważ nigdy jeszcze nie było w Polsce zawodów tej rangi. Swoim Honorowym Patronatem objął ją Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek.

W turnieju uczestniczyły reprezentacje narodowe z 11 państw, w sumie 27 drużyn w trzech dywizjach: seniorów, seniorek & U-21 i U-21 mężczyzn. Dla wyłonienia zwycięzców konieczne było rozegranie 96 meczów, a walka toczyła się beż żadnych przerw równolegle na trzech boiskach. W sobotę od 7.30 do 20.15, a w niedzielę również od 7.30 do 15.00.

- Jeszcze nikt na boiskach kajak polo w Polsce nie organizował tak dużej imprezy. Dla nas jest to wielki zaszczyt, a dla gminy Bestwina, powiatu bielskiego i województwa śląskiego duża promocja - mówiła dla Radia Bielsko Halina Błaszkiewicz, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego SET Kaniów, głównego organizatora zawodów. - Jesteśmy doceniani nie tylko w kraju, gdzie organizujemy najważniejsze zawody, ale jak widać również w Europie. W ubiegłym roku powierzono nam organizację Klubowych Mistrzostw Europy, teraz Pucharu Europy, kto wie, może kiedyś zorganizujemy tu mistrzostwa Europy - dodała Pani Halina.

W Dywizji U-21 Men zwyciężyli Włosi, drugie miejsce zajęli Niemcy a trzecie Polska. W finale Włosi na sekundy przed zakończeniem meczu strzelili trzecią bramką i mecz zakończył się wynikiem 3:2. Polacy w meczu o trzecie miejsce pokonali Holandię 6:0.

W Dywizji Women & Women U-21 oba najwyższe stopnie podium zajęły Niemki, które w finale zmierzyły się w bratobójczym ( hmm, chyba powinno się napisać siostrzanobójczym) pojedynku i starsza drużyna pokonała młodszą 5:2. Trzeci stopień podium zajęły Włoszki, wygrywając "złotą bramką" z Polską 2:1. Tak więc Polska U-21 zajęła IV miejsce.

Finał w Dywizji I - Men, dostarczył wszystkim nie lada emocji. Ręce same składały się do oklasków. Naprzeciwko siebie stanęły bowiem reprezentacje Niemiec i Holandii, a Niemcy to aktualni mistrzowie Europy w kajak polo. Holendrzy pokazali jednak, że nie boją się mistrzów i grali swoją piłkę, a ta taktyka pozwoliła im zdobyć o 3 bramki więcej i zostali zwycięzcami I edycji Pucharu Europy w Kajak Polo. Mecz zakończył się wynikiem 10:7. Już sama ilość strzelonych bramek mówi o tym, że było co oglądać, a na pewno sam mecz to poziom światowy, porównywalny z oglądaną przed paroma dniami Ligą Mistrzów w piłce nożnej.

Trzeci miejsce przypadło Włochom, którzy pokonali Danię 6:4. Reprezentacja Polski zajęła V miejsce pokonując Szwecję 4:2, a druga reprezentacja zajęła miejsce ósme.

Przed dekoracją najlepszych uczestników I edycji Pucharu Europy w Kajak Polo odbyła się bardzo miła uroczystość dla ubiegłorocznych srebrnych medalistek Mistrzostw Europy U-21 kobiet. Dyplomy z rąk z-cy dyrektora w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wojciecha Kudlika, odebrały czechowiczanki: Sandra Pilarz i Katarzyna Ciupak oraz pozostałe zawodniczki tej drużyny: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga i Monika Pacyga z Kaniowa. To na pewno warte podkreślenia, że Ministerstwo Sportu i Turystyki pamiętało o naszych mieszkankach.

Również w reprezentacjach Polski występujących w Kaniowie w I edycji Pucharu Europy nie zabrakło czechowiczan. Oprócz wspomnianych: Sandry Pilarz i Katarzyny Ciupak występowała także Aleksandra Ciupak, a wśród mężczyzn Łukasz Pilarz, Arkadiusz Pilarz, Paweł Michalec, Borys Zubczewski i Dawid Wizner.

Nie należy zapominać, że UKS-em Set Kaniów kieruje czechowiczanka, Halina Błaszkiewicz, a trenerem w klubie i trenerem reprezentacji Polski kobiet jest także czechowiczanin, Dariusz Pilarz.
Uczniowski Klub Sportowy Set Kaniów wsparli w organizacji Pucharu Europy: bielskie starostwo powiatowe, Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA, Państwo Głąb - firma Dom dla Każdego, Śląski Urząd Wojewódzki, gmina Bestwina, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, STALMUT, Prosperplast, Ażur, PHU Gawęda, Tedi Sport (oficjalny sponsor UKS Set Kaniów), Plus - Szymon Maślanka, Cukiernia Asteria oraz Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.
A już za 2 tygodnie w Kaniowie, w dniach 11-12.06. - Międzynarodowy Turniej Kajak Polo.

danielek2002 / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.