czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

 • 22 czerwca 2016
 • wyświetleń: 5032

Podsumowali gminny konkurs czytelniczo-plastyczny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

We wtorek, 14 czerwca w Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego konkursu czytelniczo-plastycznego "Radość czytania, radość tworzenia - tworzymy lapbooki", zorganizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy szkół miasta i gminy Czechowice-Dziedzice oraz Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach- Dziedzicach.

Reklama

Gminny konkurs czytelniczo-plastyczny - 14.06.2016


Lapbook, czyli "książka na kolanach", jest rodzajem teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone jak wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy, zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Pomysłodawcą i głównym opiekunem konkursu była pani Bernadeta Olszyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach. W przeprowadzenie konkursu włączyli się wszyscy nauczyciele bibliotekarze, a zwłaszcza panie Alina Osipczuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach oraz Małgorzata Mola ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie.

Konkurs ogłoszony został początkiem kwietnia. Mogli w nim uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Czechowice-Dziedzice. Założeniem konkursu było zaprojektowanie i samodzielne wykonanie przez uczniów lapbooka na temat ulubionych książek. Dopuszczalne było wykorzystanie zeskanowanych ilustracji, tekstów pisanych na komputerze. Każda szkoła uczestnicząca w konkursie, w ramach wewnątrzszkolnego etapu, wyłoniła maksymalnie po 5 prac w następujących kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz gimnazjum.

Do 10 maja uczniowie oddawali swoje prace, a komisja konkursowa zebrała się 25 maja w Szkole Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach w składzie: Agata Chromik - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej. Filia w Cieszynie, Elżbieta Szczypka - Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach, Katarzyna Wituś - Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, a także Wanda Gryboś-Sznel - Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Art."

Jury dokonało przeglądu i oceny prac kierując się kryteriami podanymi w regulaminie konkursu. A były to: zgodność pracy z tematem, kompozycja, samodzielność wykonania, szczególne właściwości pracy - oryginalność, śmiałość ujęcia itp., estetyka pracy - ilustracje, strona tytułowa, poprawność stylistyczna, ortografia i interpunkcja.

Po burzliwych obradach komisja zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc i wyróżnień:

W kategorii klas I - III szkoły podstawowej:

 • I miejsce: Karolina Adamowicz - SP 2 w Czechowicach-Dziedzicach
 • II miejsce: Kamil Kopeć - SP 2 w Czechowicach-Dziedzicach
 • III miejsce: Maja Kopeć - SP 7 w Czechowicach-Dziedzicach


Wyróżnienia:
 • Małgorzata Tittor - SP 2 w Ligocie
 • Sylwia Szwajka - SP 2 w Ligocie
 • Marta Waleczek - SP 3 w Czechowicach-Dziedzicach


W kategorii klas IV- VI szkoły podstawowej:
[url=]I miejsce: Filip Tomaszek - SP 7 w Czechowicach-Dziedzicach
II miejsce: Oliwia Kuźnia - SP 7 w Czechowicach-Dziedzicach
III miejsce: Natalia Wilczek - SP 2 w Ligocie[/url]

Wyróżnienia:
 • Julia Magiera - SP 2 w Czechowicach-Dziedzicach
 • Katarzyna Bierska - SP 7 w Czechowicach-Dziedzicach
 • Aleksandra Konopka - ZSP nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
 • Wiktoria Cembala i Oliwia Mojżyszek - ZS w Ligocie
 • Maja Dzida - SP 2 w Czechowicach-Dziedzicach


W kategorii gimnazjum:
 • I miejsce: Monika Pawińska - GP 1 w Czechowicach-Dziedzicach
 • II miejsca: Maja Mikler - GP 1 w Czechowicach-Dziedzicach oraz Ania Pietryka - GP nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach
 • III miejsce: Paulina Weszka - GP 1 w Czechowicach-Dziedzicach


Wyróżnienia specjalne za pomysł, kreatywność, wartości artystyczne prac, które nie spełniały do końca warunków regulaminu - czyli wykonanie lapbooka, który ma określoną formę papierowej teczki - otrzymały:
 • Antonella Italiano - ZS w Zabrzegu
 • Marta Gawełek ZS w Zabrzegu


Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i drobne upominki. Nagrody zostały ufundowane przez Zespół Obsługi Placówek Oświatowych oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach.

Uroczystość w imieniu nauczycieli bibliotekarzy rozpoczęła pani Małgorzata Mola. Przywitała wszystkich obecnych gości i laureatów. Następnie głos zabrały przedstawicielki komisji konkursowej - panie Katarzyna Wituś i Wanda Gryboś-Sznel, które opowiedziały o emocjach towarzyszących obradom jury. Pochwaliły laureatów za kreatywność, zdolności i chęci.

Nagrody wręczył uczestnikom dyrektor ZOPO - Mirosław Olek. Wyraził podziw dla wysiłku uczestników konkursu, a także podkreślił znaczenie książek i czytania w dzisiejszym świecie. Uroczystość zakończyło wykonanie pamiątkowych zdjęć oraz oglądanie nagrodzonych lapbooków.

Zapraszamy do podziwiania prac laureatów, które są jeszcze wystawione w Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej, a na wakacje zostaną przeniesione do Oddziału Dziecięcego MBP w Czechowicach-Dziedzicach.

Małgorzata Mola

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj