Wiadomości
- 24 czerwca 2016
- wyświetleń: 6218
Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem - gala w Pałacu Kotulińskich
W tym tygodniu w Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczystość podsumowująca pierwszą edycję konkursu zorganizowanego w ramach programu edukacyjnego "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem".
Zwycięskie zespoły, wyłonione w poszczególnych kategoriach wiekowych spośród 18 biorących udział w programie, jeszcze raz zaprezentowały swoje osiągnięcia, odebrały nagrody oraz gratulacje od Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, który objął program patronatem.
"Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem", to program realizowany w Gminie Czechowice-Dziedzice wspólnie z Grupą LOTOS, będącą jego partnerem finansowym. Biorące w nim udział zespoły projektowe podzielone były na trzy kategorie wiekowe: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz gimnazja. Przegląd tematów wybranych przez nie do realizacji miał miejsce w maju, podczas I Forum Ucznia Zdolnego. Do finałowego starcia, które wyłoniło zwycięzców pierwszej edycji programu, doszło 16 czerwca. Jego szczegółowe wyniki już prezentowaliśmy tutaj.
Przypomnijmy, że zwycięzcami pierwszej edycji konkursu w ramach programu "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem" zostali:
- Młodzi sprzymierzeńcy drzew - ZSP Bronów - klasy 1-3
- Moje miasto w obiektywie młodego informatyka SP 5 - klasy 4-6
oraz ex aequo:
- Obiekty historyczne Czechowic-Dziedzic w miniaturze - GP 1
- Oswoić fizykę i matematykę - GP 2 - gimnazja
Nagrodę specjalną Burmistrza Czechowic-Dziedzic, za szczególne organizacyjne zaangażowanie w realizację projektu szkoły oraz całej lokalnej społeczności, otrzymał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bronowie.
Uczestnicy konkursu - dzieci z poszczególnych zespołów projektowych i ich opiekunowie oraz dyrektorzy poszczególnych szkół odebrali nagrody i dyplomy dla zwycięzców i wyróżnionych z rąk Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz reprezentującej Grupę LOTOS Aleksandry Rozmus.
Gratulując zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom samego udziału w pierwszej edycji programu "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem", Burmistrz Marian Błachut podkreślał, że nie sposób przecenić walorów edukacyjnych i poznawczych, płynących z samego już faktu pracy w poszczególnych, 18 zespołach projektowych.
- W tym sensie, wygranymi mogą się czuć wszyscy uczestnicy, mogący w twórczy sposób rozwijać swoje pasje i uzdolnienia. Oczywiście - jak w każdym konkursie - rolą komisji oceniającej wyniki pracy poszczególnych zespołów, było wyłonienie zwycięzców. Wskazanie tych, którzy zajmą pierwsze i kolejne miejsca, czy też zostaną wyróżnieni. Rywalizacja i umiejętność uczestnictwa w niej, to jednak również wartość tego typu przedsięwzięć - mówił Burmistrz Marian Błachut.
Program edukacyjny "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem" dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych to wspólne przedsięwzięcie Gminy Czechowice-Dziedzice, reprezentowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach oraz Grupy LOTOS S.A., będącej jego partnerem finansowym.
W tym miejscu należy podkreślić, że realizacja programu edukacyjnego "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem", nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Grupy LOTOS, która podpisując z Gminą Czechowice-Dziedzice umowę o jego realizacji, wsparła przedsięwzięcie kwotą przeszło 100 tysięcy złotych. Dzięki temu, możliwa będzie realizacja kolejnych edycji programu. Druga ma ruszyć już po wakacjach, we wrześniu, a organizatorzy wyrażają przekonanie, że wystartuje w niej jeszcze większa liczba zespołów projektowych, a do "Zdolnych" dołączą kolejne, czechowickie placówki oświatowe.
Celem projektu "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem" jest wzmocnienie systemowych działań na rzecz opieki nad uczniem zdolnym w szkołach czechowickich, identyfikacja uczniów zdolnych, wsparcie działań środowisk nauczycielskich, kształtowanie myślenia naukowego oraz promocja wykorzystania metody projektowej w edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjach. W ramach projektu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów realizują pod opieką nauczycieli projekty naukowe i badawcze, które zostaną poddane specjalistycznej ocenie i nagrodzone przez Burmistrza Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Grupę LOTOS.
Cele i zadania projektu:
- uatrakcyjnienie i poszerzenie dotychczasowych form aktywności gminnych placówek oświatowych,
- stymulowanie uczniów do samodzielnego poszerzania posiadanej wiedzy,
- kształtowanie postaw twórczych,
- promocja Gminy Czechowice-Dziedzice,
- aktywizacja środowiska szkolnego jako gminy otwartej na wyzwania edukacyjne XXI wieku,
- upowszechnienie wiedzy o działalności i społecznej odpowiedzialności Grupy LOTOS S.A.,
- wykorzystanie potencjału tkwiącego w najzdolniejszych uczniach na rzecz Gminy Czechowice-Dziedzice, w tym zainteresowanie uczniów problemami ekologicznymi i gospodarczymi oraz dziedzictwem regionalnym, a także kształtowanie u uczniów umiejętności stosowanie posiadanej wiedzy w praktyce.
***
Przy okazji wtorkowej uroczystości w Pałacu Kotulińskich upominkami uhonorowano także autorów prac, które zwyciężyły w konkursie na pocztówkę promującą Gminę Czechowice-Dziedzice. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Burmistrza Mariana Błachuta i przy wsparciu ze strony Urzędu Miejskiego przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum Publicznego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach.
W konkursie wybrano prace: Agnieszki Sobel, Aleksandry Niemczyk, Rafała Łukosza i Wiktorii Kowalczyk. Zostały już one wydane w postaci minialbumu, składającego się z czterech pocztówek.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.