czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 czerwca 2016
  • wyświetleń: 1624

Wakacje to również niebezpieczeństwa - policja ostrzega

Właśnie rozpoczęły się upragnione przez uczniów wakacje. Nareszcie dużo wolnego czasu i zabawy. Letnie dni spędzimy w domu, na działce, nad wodą albo wyjeżdżając na wakacje w inny rejon Polski czy Europy. Jednak bez względu na to jak i gdzie mamy zamiar spędzić wakacje warto zrobić wszystko, aby były one przede wszystkim bezpieczne. W związku z zakończeniem roku szkolnego policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą uwrażliwiając ich na zagrożenia z jakimi mogą się zetknąć podczas wakacji.

Reklama

Policja, łódź
Policjanci czuwają również nad bezpieczeństwem osób bawiących się nad wodą. · fot. Policja


Koniec roku szkolnego to okazja aby przypomnieć kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie sprawi, że wakacje będą wyłącznie miłym doświadczeniem. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na nasze pociechy, które nagle pozbawione szkolnych obowiązków i zajęć dodatkowych znajdą setki pomysłów na "ciekawe" w ich ocenie spędzanie wolnego czasu. Ich naturalna ciekawość świata i niezwykła fantazja nie zawsze idą w parze z rozsądkiem i umiejętnością przewidywania konsekwencji niektórych ryzykownych zachowań. Szczególną czujność powinniśmy zachować w sytuacji poznawania przez młodych ludzi nowych znajomych, również za pośrednictwem portali społecznościowych oraz podczas wypoczynku i zabawy nad wodą.

W okresie wakacyjnym jak co roku nasila się ruch związany z przemieszczaniem się samochodami do i z miejscowości wypoczynkowych w całym kraju. Dochodzi wtedy do zdarzeń nierzadko tragicznych w skutkach. Bielscy funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących, jednak żadna ilość policyjnych patroli nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców. Dlatego pamiętajmy, że warto zwolnić, zapomnieć o brawurze i cieszyć się wakacjami na które bezpiecznie dojedziemy. Reagujmy również na zachowania innych uczestników ruchu, gdy podejrzewamy, że są pod wpływem alkoholu, bo to również oni w wielu przypadkach są sprawcami tragedii.

rower, policja
Policjanci na rowerach · fot. KMP Bielsko-Biała


Istotną kwestią w okresie wakacyjnym jest także zabezpieczenie własnego mienia, zwłaszcza podczas wyjazdów urlopowych, kiedy to nasz dobytek pozostaje bez naszego osobistego nadzoru na wiele dni. Nie zapominajmy, że okres wakacyjny dla zwykłych obywateli jest okresem wzmożonej pracy dla przestępców. Wysokie temperatury, a co za tym idzie lekka odzież umożliwiająca łatwe zlokalizowanie naszego portfela, dokumentów, telefonu czy innych cennych rzeczy ułatwiają pracę kieszonkowcom, którzy wykorzystają każdą okazję aby się szybko wzbogacić naszym kosztem.

Jednak pomimo zagrożeń z jakimi możemy spotkać się w okresie wakacyjnym, zachowanie kilku podstawowych, zdroworozsądkowych zasad pozwoli nam spędzić urlop bezpiecznie, spokojnie i bez przykrych niespodzianek, a nasze dzieci z nową energią wrócą we wrześniu do swoich szkół i codziennych obowiązków.

aka / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.