czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2016
  • wyświetleń: 8495

Koncepcja ścieżki wokół Jeziora Goczałkowickiego nabiera kształtu

Prace nad koncepcją ścieżki pieszo-rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego przyspieszają. W czerwcu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbył się szereg spotkań, w których wzięli udział przedstawiciele wszystkich stron zaangażowanych w projekt.

Reklama

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie · fot. Powiat


Już w marcu przedstawiciele trzech powiatów (bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego), pięciu gmin (Goczałkowic-Zdroju, Pszczyny, Strumienia, Chybia, Czechowic-Dziedzic), Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko podpisali porozumienie o współpracy, na podstawie którego zadeklarowali się do wspólnej realizacji ścieżki rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego. Teraz wykonawcy koncepcji przedstawili poszczególnym partnerom zarys trasy i wstępne rozwiązania projektowe.

Według ustaleń, trasa przebiegać będzie w jak najbliższym sąsiedztwie zbiornika. Wzdłuż całej ścieżki mają zostać postawione ławki, kosze na śmieci czy wypożyczalnie rowerów. Powstaną także punkty widokowe i miejsca odpoczynku. Projektanci planują też umiejscowienie tablic informacyjnych zawierających opisy gatunków roślin i zwierząt jakie można zobaczyć w okolicy oraz krótkie rysy historyczne miejscowości, przez które trasa będzie przebiegała. Ponadto, wykonawcy przedstawili próbki nawierzchni, jakimi pokryta zostanie ścieżka.

Koncepcja ścieżki pieszo-rowerowej - spotkanie - 06.2016 · fot. Powiat


- Chcielibyśmy, aby ta ścieżka była impulsem do uatrakcyjnienia terenów, które przy niej leżą. Chcemy, żeby umożliwiała dojazd do sąsiednich miejscowości jednocześnie je promując. Pokażemy tym samym, że poza jeziorem na tych terenach coś się znajduje - podkreślał Michał Namysłowski z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego KANAD, które wykonuje koncepcję.

Cała ścieżka, wraz z dojazdami do części gmin będzie miała ok. 52 km długości. Ostateczną wersję koncepcji poznamy początkiem sierpnia.

Samorządy czekają także na ogłoszenie naboru wniosków w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, z którego planują pozyskać środki na realizację inwestycji. Partnerem po stronie czeskiej będą samorządy Havirova i Karviny, które chcą utworzyć podobną ścieżkę wokół oddalonego o ok. 70 km Jeziora Terlicko.

aka / czecho.pl
źródło: Powiat pszczyński

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.