czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 lipca 2016
  • wyświetleń: 1503

Policja ostrzega przed naciągaczami, którzy oszukują seniorów

Plaga fałszywych wnuczków w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach. Bezwzględni oszuści znów dali o sobie znać. Usiłowali naciągnąć na pożyczkę kilku seniorów. Nie udało im się, bo ofiary wykazały się rozwagą i czujnością. Dlatego apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego, policjanta lub prokuratora i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny.

Reklama

Złodzieje są coraz bardziej zuchwali. Nie mają żadnych skrupułów. Ich ofiary to osoby starsze, samotne, schorowane, często tęskniące za kontaktem z bliskimi. W ostatnich dniach kilku bielszczan odebrało telefony od nieznajomego mężczyzny, który podawał się za ich krewnego. Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na "załatwienie" sprawy. Po chwili w rozmowę włączał się policjant lub prokurator, który potwierdzał, że uzyskane pieniądze pomogą w załatwieniu formalności.

Oszustka próbowała też wyłudzić 50 tys. zł od 69-letniej czechowiczanki. Kobieta zorientowała się, że ma do czynienia ze złodziejką i przerwała rozmowę. Po chwili odebrała jednak kolejne połączenie. Tym razem sprawca przedstawił się za funkcjonariusza CBŚP, który rzekomo zajmował się rozpracowaniem grupy oszustów. Twierdził, że poprzedni telefon był próbą wyłudzenia od niej pieniędzy i poprosił, aby kobieta zaciągnęła w banku pożyczkę w wysokości 30 tys. zł, a następnie przekazała pieniądze nieznajomemu. Miały one rzekomo pomóc w rozbiciu przestępczej grupy. Kobieta postępowała zgodnie ze wskazówkami oszusta. Poszła do banku. Pracownicy odmówili udzielenia jej pożyczki w tak wysokiej kwocie, oferując znacznie niższą sumę. Kiedy kobieta telefonicznie poinformowała o tym naciągacza, ten przerwał rozmowę.

Śledczy poszukują teraz szajki oszustów, którzy podszywają się pod krewnych i funkcjonariuszy, usiłując w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób.

aka / czecho.pl
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.