czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 lipca 2016
  • wyświetleń: 4932

Wakacje z czechowicką "Czwórką" - relacja z wycieczki

Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach Dziedzicach jest to, że organizuje wyjazdowe kolonie dla uczniów, które z roku na rok cieszą się ogromnym powodzeniem. Aby umożliwić wyjazd wszystkim zainteresowanym, a było ich ponad 50, musieliśmy przesunąć termin wyjazd na nieco późniejszy, niż wcześniej planowaliśmy.

Reklama

Kolonia ze Szkoły Podstawowej nr 4 - 07.2016 · fot. Joanna Furczyk


W tym roku uczestnicy wraz z opiekunami p. Joanną Bogus, p. Sonią Łęczek- Kajsturą i p. Joanną Furczyk wybrali się do Domu Wczasów Dziecięcych "Pałac Tatrzański" w Kościelisku w terminie od 6 lipca do 13 lipca. Podstawowym celem wyjazdu była integracja zespołów dziecięcych od klas I do VI poprzez wypoczynek, zabawę i zachęcanie do aktywnego, zdrowego stylu życia.

Atrakcji naprawdę nie brakowało, dzieci mogły ciekawie wykorzystać czas spędzony poza domem, a program kolonii był bardzo bogaty. Dzieci brały udział w licznych zajęciach i turniejach sportowych, a także zajęciach muzycznych, plastycznych i rekreacyjnych przygotowanych przez wychowawców DWD "Pałac Tatrzański". Uczestniczyły również w licznych wycieczkach po okolicy poznając piękno otaczającej nas przyrody, ciekawe miejsca oraz walory turystyczno - krajoznawcze najpiękniejszych polskich gór.

  • Zakopane - Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, gdzie mogły obejrzeć min. filmy przyrodnicze, zobaczyć największą makietę Tatr i wysłuchać wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk. W sali odkryć dzięki nowym technologiom mogły się sporo nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc. Uczyły się orientacji na mapie, ćwiczyły pamięć, rozpoznawały odgłosy zwierząt i ćwiczyły spostrzegawczość. Mogły skakać jak kozice lub biegać po lesie, dzięki grze działającej w technice Kinect. Ci, którzy chcieli się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogli obejrzeć krótkie filmy, a ci, którzy byli zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogli skorzystać ze stolików interaktywnych, gdzie wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. Po drodze trzeba odpowiedzieć na sporo pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Na stanowiskach stereoskopowych można było oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody. Ostatnią atrakcją w centrum była znana już dzieciom klasyczna wystawa przyrodnicza pod tytułem "Rok w Tatrach", która pokazuje tatrzańska przyrodę w poszczególnych porach roku.
  • Zakopane - Fabryka Cukierków, spacer Krupówkami.
  • Kiry - Dolina Kościeliska - przejście przez Jaskinię Mroźną, dotarcie do Polany Pisanej, a następnie do Wąwozu Kraków.
  • Ścieżka pod Reglami, Mała, Średnia i Wielka Krokiew - słynny kompleks skoczni narciarskich. Pogoda dopisywała, więc mogliśmy kąpać się w pobliskiej rzeczce, a także wyszaleć się na kąpielisku Szymoszkowa, z widokiem na Giewont oraz w aquaparku w Zakopanem.


Na ostatnim, pożegnalnym apelu dzieci otrzymały dyplomy za właściwą postawę na kolonii, za zawody sportowe oraz konkurs czystości. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy, drobny upominek. Najbardziej cieszy fakt, że spora grupa dzieci, w tym najmłodszych pojechała na kolonię bez telefonu komórkowego, nastawiając się na lepszy kontakt z rówieśnikami i odpoczynek od zdobyczy cywilizacji. O tym, że pobyt na kolonii był mile spędzonym czasem oraz że kolonia była udana, świadczą uśmiechnięte i zadowolone buzie naszych uczniów. Już wielu z nich chce się zapisać na kolejny wyjazd. A więc do zobaczenia za rok.

Szkoła składa szczególne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach, za współfinansowanie wyjazdu, dzięki pozyskanym środkom koszt kolonii był niższy.

Joanna Bogus

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.