czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 lipca 2016
  • wyświetleń: 4338

Projekt MAGIS w Czechowicach-Dziedzicach - galeria zdjęć

W dniach od 17 do 23 lipca w przy parafii św. Andrzeja Boboli (Klasztorze Ojców jezuitów) przebywa grupa 45. osób, która przybyła z Łodzi aby uczestniczyć w dwóch eksperymentach: artystyczno-muzycznym i duchowości. W grupie przebywają osoby z różnych zakątków świata: Portugalii, Francji, USA (w tym trzy osoby z amerykańskiej Polonii), Indonezji, Bliskiego Wschodu, Singapuru, Malezji, Mauritius, Filipin, Argentyny i Urugwaju.

Reklama

Projekt MAGIS w Czechowicach-Dziedzicach


Czym jest MAGIS?
Jest to spotkanie młodych ludzi z całego świata, którzy w różny sposób są związani z jezuitami. Spotkanie to jest przeznaczone dla młodych w wieku od 18. do 30. roku życia. Mają oni okazję do pogłębienia relacji z ludźmi, poznania innych kultur jak i indywidualnego rozwoju. W centrum każdego spotkania znajduje się Jezus Chrystus, którego chcemy odkrywać w życiu, w talentach, we wspólnocie, zabawie, modlitwie i Mszy Świętej. Spotkanie MAG+S 2016 (logo obecnych ŚDM) rozpoczęliśmy w Łodzi, gdzie zebrało się ponad 1600 osób z ponad 50 krajów całego świata. Po trzech dniach wspólnego przebywania rozjechaliśmy się do ponad 100 miast w Polsce, Czechach, Słowacji i na Litwie.

Jak wyglądają Ignacjańskie Eksperymenty?
Jest to czas wspólnego przebywania w ramach których podejmuje się różne zaangażowania. Doświadczenie to jest dobra okazja do poznania drugiej osoby, pracy w zespole, dzielenia się w grupie, wspólnej i indywidualnej modlitwie. Każdy z eksperymentów liczy do 25 osób z różnych stron świata. Językiem oficjalnym jest język angielski, ale jak doświadczenie mówi, można dogadać się w innym języku. Każda z grup ma opiekuna księdza i lidera prowadzącego eksperyment. Mamy 5 propozycji eksperymentów: pielgrzymkowy, z duchowości, służby, społeczno-kulturowy i artystyczny.

Dwa eksperymenty w Czechowicach-Dziedzicach
Eksperyment duchowości i artystyczno-muzyczny to dwa eksperymenty, które odbywają się w klasztorze u jezuitów. Od niedzielnego wieczora do sobotniego południa tworzymy wspólnotę z 12. państw świata. Choć pogoda trochę zrobiła rabanu i zmieniła plany udania się do pobliskich Goczałkowic to duży klasztor, plebania, szkoła w sąsiedztwie umożliwia nam aktywnie spędzić czas. We wtorek do południa udaliśmy się do domu dziennego pobytu dla seniorów gdzie przez pełną godzinę nikt się nie nudził, tylko grał, tańczył i śpiewał w języku który akurat słyszał. Spotkanie było bardzo miłą okazją do tego aby choć trochę podzielić się radością i czasem. Myślę, że zadziałało to w dwie strony bo i jedni i drudzy mieli duże uśmiechy na twarzy. Tego samego dnia po południu odwiedziliśmy również dom "Złotej Jesieni" w którym oglądnęliśmy prace podopiecznych domu, a następnie odbył się "festiwal" piosenek. Można było usłyszeć przeboje religijne i młodzieżowe z Singapuru, Mauritius, Ameryki Łacińskiej, USA i Polski. Spotkanie odbyło się w bardzo radosnej atmosferze i rozmowach w różnych językach świata. Dziękujemy za przyjęcie i poczęstunki!! W czwartek jedziemy do Auschwitz, a wieczorem o 18.30 będziemy na Mszy Świętej w Kościele św. Andrzeja Boboli przy klasztorze oo. Jezuitów.

Krzysztof Jeleń SJ

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.