Wiadomości
- 24 września 2016
- wyświetleń: 12436
Wspomnienie 45. rocznicy pożaru w rafinerii - zdjęcia
W piątek, 23 września w Muzeum Regionalnym im. Ks. Z. Bubaka w Bestwinie otwarto wystawę poświęconą 45. rocznicy pożaru rafinerii nafty w Czechowicach-Dziedzicach "Pamiętamy, będziemy pamiętać".
Władysław Jonkisz, Roman Kozik, Karol Bigos, Władysław Niemczyk, Józef Szlosarczyk, Stanisław Krysta, Wilhelm Budniok. Te nazwiska i imiona każdy mieszkaniec gminy Bestwina powinien znać na pamięć. Razem z trzydziestoma innymi osobami poświęcili oni swoje życie, by pokonać jeden z najgroźniejszych pożarów w powojennej historii Polski - ogień w rafinerii ropy naftowej w Czechowicach-Dziedzicach (26-29.06.1971). Od chwil pełnych grozy i wielkiego bohaterstwa mija 45 lat, o czym przypomina Michał Kobiela z Kaniowa - niestrudzony strażnik pamięci oraz autor publikacji "Tym, którzy odeszli".
W latach ubiegłych w sołectwach gminy Bestwina odbywały się zorganizowane przez pana Michała okolicznościowe wystawy i spotkania. Można wymienić ekspozycje w salkach parafialnych w Kaniowie oraz tę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Najnowszym przedsięwzięciem jest wystawa "Pamiętamy, będziemy pamiętać" w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka.
- Chciałbym być dzisiaj głosem poległych, chociaż jestem tylko prostym robotnikiem - wyznał Michał Kobiela. Podczas wieczoru wspomnieniowego, 23 września p. Michał streścił historię pożaru i akcji ratowniczej, w której brało udział 2610 strażaków z 371 sekcji, w tym 58 strażaków z 13 sekcji z Czechosłowacji. Przyczyną było wyładowanie atmosferyczne, które uderzyło w kominek oddechowy zbiornika ropy naftowej nr 251 o pojemności 12.500 m2 ropy, znajdującego się w okolicy ul. Bolesława Prusa. Całości opowiadania dopełnił wyświetlony na ekranie film i wypowiedzi gości: artysty Ryszarda Grajka, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika oraz prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP Herberta Szeligi. Obecny był ponadto wójt Artur Beniowski, komendant gminny Grzegorz Owczarz, prezes OSP Bestwina Jan Wróbel, przedstawiciele rodzin ofiar i mieszkańcy pragnący dowiedzieć się więcej o tamtych tragicznych dniach.
Jednak książka i wystawy to nie wszystko. Michał Kobiela, dzięki pomocy poety z Rudzicy Juliusza Wątroby i kompozytorki Ireny Giel, stworzył utwór "Wielki Ogień". Ponadto, prowadzący spotkanie Andrzej Wojtyła poinformował, że grupa inicjatywna przymierza się do wydania kolejnej części książki Michała Kobieli zawierającej materiały dotychczas niepublikowane, a więc unikatowe i wnoszące wiele nowej wiedzy na temat pożaru.
Wszyscy goście otrzymali od pana Michała upominek - tableau ze zdjęciami ofiar tragedii. Na odwrocie umieszczono przesłanie kondolencyjne kard. Karola Wojtyły skierowane na ręce proboszcza parafii p.w. Św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Muzeum Bestwina
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Bestwina" podaj