czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2016
  • 21 listopada 2016
  • wyświetleń: 3203

Festiwal Poezji Słowiańskiej w Miejskim Domu Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Festiwal Poezji Słowiańskiej to promocja twórczości literackiej oraz autorów, szczególnie z naszego regionu. Od 2013 roku odbywa się również w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Festiwal Poezji Słowiańskiej w MDKu
Festiwal Poezji Słowiańskiej w Miejskim Domu Kultury · fot. Miejski Dom Kultury


3 listopada w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczął się 4. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2016. Trwał do 5 listopada. Program tegorocznego Festiwalu skierowany był w dużej mierze do młodych. Prezentacją bajki poetycko - muzycznej dla dorosłych Cień, Młynarskiego i Małeckiego, w wykonaniu członków czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento otwarty został festiwal. Wspaniała gra została gorąco przyjęta przez gości.

Spotkanie poetyckie w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach w piątek, 4 listopada prowadził poeta i krytyk, redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński. Gośćmi w liceum byli: Łyczezar Seliaszki z Bułgarii, Łucja Dudzińska z Poznania, Ewa Witke z Pszczyny, Jan Picheta z Bielska-Białej, Jerzy Handzlik z Bielska-Białej, Ryszard Grajek z Czechowic-Dziedzic i Kamila Kosek z Zabrzega (absolwentka tego LO), która pierwszy raz czytała swoje wiersze tak szerokiej publiczności. Debiut udany.

Następnie odbyła się sesja literacka w Książnicy Beskidzkiej w Biesku-Białej, na której wykład zaprezentowała prof. dr hab. Anna Węgrzyniak na temat: Nasza poezja w świecie i Maciej Szczawiński o poezji i poetach naszego regionu. W sesji udział wzięła młodzież Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku - Białej oraz II Liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej oraz goście festiwalu i mieszkańcy Bielska. W przerwie piosenki poetyckie śpiewali Paweł Gabor i Ola Drwal. Nagrody książkowe otrzymała laureatka ubiegłoroczna ogólnopolskiego konkursu poetyckiego dla dzieci młodzieży LIPA, Zuzanna Szturc.

Wieczorem odbyła się Gala Festiwalu w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Na wyświetlanej animacji multimedialnej prezentowani byli poeci czytający wiersze. Wśród gości byli: Ivan Motyl z Czech, Aleksander Nawrocki z Warszawy, Mariusz Kusion z Krakowa, Sławomir Krzyśka z Poznania, Juliusz Wątroba z Rudzicy i wielu poetów z naszego, śląskiego, regionu. W antraktach wystąpili Piotr Maga przy akompaniamencie Eweliny Stanclik. Po Gali poeci spotkali się jeszcze w Kalendarium i przy lampce wina dyskutowali do późnych godzin wieczornych.

W sobotę, 5 listopada w Pałacu Kotulińskich odbyło się uroczyste zakończenie festiwalu przy wypełnionej po brzegi sali. Czytano poezję. Wiersze czeskie, bułgarskie, w języku esperanto oraz po polsku. Było poważnie, z zadumą i wesoło. Na tym wieczorze zamiast wierszy śpiewał swoje piosenki bard z Bielska-Białej Piotr Zemanek. Wokalnie umilała czas Ewelina Stanclik.

Gośćmi byli poeci z Polski i z zagranicy, krytycy i znawcy literatury. Z kilku miast Polski, a przede wszystkim z Podbeskidzia. Goście stowarzyszeń i grup poetyckich: Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Grupy Literycznej z Poznania, Grupy Poczty Poetyckiej z Pszczyny, z Grupy Literackiej APOSTROFA z Bielska-Białej, Piaskownicy Poetyckiej, Grupy Literackiej Nawias z Cieszyna, Cieszyńskiej Studni Literackiej, poeci Kącika Literackiego Kuriera radio Bielsko i niezrzeszeni poeci.

Organizacja Festiwalu odbywała się przy współpracy z instytucjami kultury: Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Partnerem w Bielsku-Białej była Książnica Beskidzka. Inicjatorem i menedżerem projektu (w regionie Podbeskidzia) jest czechowiczanin, pochodzący z Gniezna, Ryszard Grajek.

Idea Festiwali Poezji Słowiańskiej w Europie zrodziła się kilkanaście lat temu w Bułgarii. Natomiast pierwszy Festiwal Poezji Słowiańskiej w Polsce odbył się w październiku 2008 roku w Warszawie. Podstawowym celem jest prezentacja dorobku literatur słowiańskich i wymiany poglądów na temat ich osiągnięć i perspektyw. Zapraszani są poeci, tłumacze, dla których poezja polska jest szczególnie ważna.

W 2013 roku ideą zainteresował się mieszkający od wielu lat w Londynie Aleksy Wróbel, lider grupy KaMPe przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Podzielił się nią ze swoim przyjacielem z Czechowic-Dziedzic - poetą Ryszardem Grajkiem. W listopadzie 2013 roku odbyły się już Festiwale Poezji Słowiańskiej: w Warszawie, Czechowicach-Dziedzicach i potem w Londynie.

BM, Ryszard Grajek / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj