czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 października 2016
  • wyświetleń: 6808

Radni jednogłośni. Nowe rondo nazwane im. Żołnierzy Niezłomnych

Na październikowej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach podjęto uchwałę ws. nadania nazwy nowemu rondu położonemu u zbiegu ulic Niepodległości, Kołłątaja i Mickiewicza. Od teraz miejsce to będzie nosić im. Żołnierzy Niezłomnych.

Reklama

rondo żołnierzy niezłomnych
Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych · fot. czecho.pl


Wniosek w sprawie nadania rondu nazwy nazwy Żołnierzy Niezłomnych złożył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - Bartłomiej Fajfer. - Nadanie takiej nazwy stanowiłoby szczególne upamiętnienie w 70 rocznicę masowej zbrodni dokonanej 7 września 1946 r, przez NKWD i UB na żołnierzach NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame ps. Bartek w Starym Grodkowie i innych dotąd nie odnalezionych miejscach. Kpt. Henryka Flame był bardzo związany przez całe swoje życie z naszą Gminą, gdyż mieszkał wraz z rodziną w Czechowicach - Dziedzicach gdzie w 1945 r., stworzył swój oddział, a później został skrytobójczo zamordowany w 1947 r., w Zabrzegu - argumentował we wniosku wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Bartlomiej Fajfer wyjaśnił także, że nazwa stanowiłaby dowód uznanie zasług organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski i byłby to hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom podziemia niepodległościowego.

Projekt uchwały poddano pod głosowanie na październikowej sesji Rady Miejskiej. Radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.