czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 października 2016
  • wyświetleń: 3002

Foto-dnia: Pałac Kotulińskich w blasku jesiennego słońca

Złota polska jesień - tak można określić dzisiejszą piękną pogodę za oknem. Aura sprzyja długim spacerom w pięknym otoczeniu. Jednym z miejsc, które można odwiedzić jest piękny Pałac Kotulińskich, zarejestrowany aparatem jednej z naszych czytelniczek.

Reklama

Pałac Kotulińskich
Pałac Kotulińskich w blasku jesiennego słońca · fot. Halina Adamiec


Pałac Kotulińskich to XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy usytuowany w dzielnicy Bażaniec w Czechowicach-Dziedzicach. Wnętrze Pałacu zostało urządzone z wielką starannością. Zachowany został zrewaloryzowany wystrój sztukatorski. W parku znajdują się okazałe drzewostany, a od frontu pałacu zabytkowe lipy drobnolistne. Kształt tym niezwykłym drzewom nadali ogrodnicy 200 lat temu.

Technika cięcia lip w kandelabry pochodzi z XVIII wieku. Drzewa swym kształtem miały przypominać piękne świeczniki, tworząc unikatowe, niepowtarzalne aleje i nadając parkom dystyngowany i szlachecki charakter. Lipy przy Pałacu Kotulińskich przetrwały w niezmienionej formie po dziś dzień, dzięki czemu rezydencja stała się prawdziwą perełką architektoniczno-przyrodniczą i przypomina tą sprzed blisko trzech wieków. Dziś łączy w sobie funkcje nowoczesnego hotelu z unikalnym zabytkiem.


Przy okazji zachęcamy do wysyłania poprzez formularz kontaktowy lub na adres redakcja@czecho.pl aktualnych fotografii z Czechowic-Dziedzic oraz okolicy.


BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.