czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 listopada 2016
  • 7 listopada 2016
  • wyświetleń: 8924

Segregacja na nowe frakcje, wymiana kubłów i większe opłaty?

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów ma przynieść kolejną "rewolucję śmieciową". W dokumencie jest mowa o nowych frakcjach selektywnie zbieranych odpadów oraz standaryzacji kubłów i worków na śmieci. Oczywiście za wszystkie zmiany zapłacą obywatele w podniesionych opłatach za odbiór śmieci...

kosz na śmieci sita bielsko
Segregacja na cztery frakcje, wymiana kubłów i większe opłaty za śmieci · fot. bielsko.info


Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów z dnia 29 września 2016 roku zakłada, że mieszkańcy będą selektywnie zbierać odpady z podziałem na cztery frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Ponadto ministerstwo zakłada standaryzację kubłów/worków na śmieci. Niebieskie pojemniki mają być przeznaczone na papier, żółte na metale i tworzywa sztuczne, brązowe na odpady ulegające biodegradacji, a szkło ma być zbierane do kubłów koloru zielonego. W przypadku tej ostatniej frakcji, gdy gmina zdecyduje się na oddzielne zbieranie szkła bezbarwnego i kolorowego, zielony kolor pojemnika będzie przeznaczony dla szkła kolorowego, a biały dla bezbarwnego.

Projekt wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2017 r. i zakłada prowadzenie selektywnej zbiórki wg nowych zasad od 1 stycznia 2018 r. Natomiast w przypadku obowiązywania w gminach umów na odbiór odpadów, vacatio legis zostaje wydłużony na czas, na jaki umowa została zawarta, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.