czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 listopada 2016
  • wyświetleń: 1572

Caritas i policjanci znowu rozdają odblaski. Konferencja w kurii

Rusza druga edycja akcji "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie". Bielsko-żywiecka Caritas, policja i towarzystwo ubezpieczeniowe chcą wspólnie zadbać o bezpieczeństwo pieszych w okresie jesienno-zimowym na drodze. Zamierzają w tym roku rozdać, głownie seniorom, 7 tys. elementów odblaskowych.

Reklama

Caritas i policjanci znowu rozdają odblaski. Konferencja prasowa w kurii - 23.11.2016 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Jak przekonuje dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski, odblaski mogą skutecznie chronić życie pieszych podążających jesienną porą do kościołów, gdyż sprawiają, że są widoczni dla kierowców. - Akcja obejmie 16 parafii w całej naszej diecezji. W tym roku mamy odblasków więcej, a w działania włącza się policja bielska, żywiecka, cieszyńska i oświęcimska - zapowiedział duchowny podczas konferencji prasowej w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej.

Młodszy aspirant Ilona Michalczyk z wydziału ruchu drogowego bielskiej policji przyznała, że do osób starszych znacznie trudniej jest dotrzeć z przekazem o zasadach bezpiecznego poruszania się obok dróg, niż do dzieci czy młodzieży.

- Dlatego bardzo nas cieszy kontynuowanie współpracy z Caritasem. Mając ze sobą elementy odblaskowe pieszy jest widoczny z odległości 150-300 metrów. Pieszego bez tych odblasków kierowca jest w stanie zobaczyć dopiero w odległości 20-30 metrów. Tyle wynosi droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h. Widząc pieszego z elementem odblaskowym, kierowca ma czas zareagować - wyjaśniła policjantka.

Ewa Macińska z Saltus Ubezpieczenia podkreśla, że dotychczas współpraca z Caritas układa się bardzo dobrze. - Myślę, że w przyszłym roku także podejmiemy taką współpracę i dotrzemy do większej ilości parafii - zapowiada.

Akcja rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Jasienicy, gdzie policjanci pojawią się na wieczornej Mszy św. po to, by zachęcić pieszych do noszenia odblasków o zmroku, nie tylko w obszarze niezabudowanym. Ze statystyk Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, wynika, że w ciągu 10 miesięcy br. na bielskich drogach doszło do 41 wypadków z udziałem pieszych. Ponad połowa ofiar tych zdarzeń to osoby powyżej 45 roku życia.

Specjalny plakat promujący akcję i przypominający o noszeniu odblasków nawiązuje do tradycji wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach roratnich całych rodzin, często wnuków z dziadkami. Plakaty takie pojawią się wkrótce w każdej parafii na Podbeskidziu.

ab / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.