czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 grudnia 2016
  • wyświetleń: 2887

V Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - zdjęcia

W czwartek, 1 grudnia został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. Była to już V edycja konkursu, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej i Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Celem tej konkursowej rywalizacji jest popularyzacja wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Reklama

V Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 1.12.2016 · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Tegoroczny konkurs adresowany był do uczniów klas 6-tych szkół podstawowych funkcjonujących na terenie powiatu. Wzięli w nim udział uczniowie z 23 szkół. W środę, 16 listopada odbył się etap szkolny, w którym uczestniczyło łącznie 226 uczniów i polegał on na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań, które przygotowali organizatorzy. Do etapu powiatowego kwalifikował się jeden uczeń, zwycięzca etapu szkolnego.

Etap powiatowy, rozegrany w siedzibie Starostwa Powiatowego w dniu 1 grudnia, polegał na sprawdzeniu praktycznych umiejętności uczestników z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Oceny tej dokonywała komisja konkursowa w składzie: Helena Byrdy-Przybyła - przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu Bielskiego, Bożena Korzeniewicz, Lidia Furtok, Jadwiga Borutko - ratowniczki medyczne i pielęgniarki pracujące w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym w Bielsku-Białej.

V Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 1.12.2016
V Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 1.12.2016 · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Zadania w trakcie etapu powiatowego polegały między innymi na zaopatrzenie urazu kończyny górnej, udzieleniu pomocy osobie dławiącej się oraz osobie z atakiem padaczki. Były to zadania bardzo trudne, wymagające od uczestników dużej wiedzy, umiejętności kojarzenia faktów, logicznego myślenia i solidnego przygotowania. Podkreślił to przybyły na konkurs Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, który podkreślił, że młodzi ratownicy to kolejne i bardzo ważne ogniwo w całym systemie ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy.

Nagrody i wyróżnienia ambitnym i zdolnym ratownikom ze szkół podstawowych wręczały Katarzyna Adamiec, członek Zarządu Powiatu Bielskiego i Helena Byrdy-Przybyla, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu.

I miejsce zdobyła Wiktoria Cembala - uczennica Zespołu Szkół im. Ks. Józefa Tischnera w Ligocie, II miejsce przypadło Julii Musiał - uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach, a III zdobył Kamil Marek - uczeń Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Szczyrku.

V Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 1.12.2016
V Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 1.12.2016 · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

BM / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.