czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 grudnia 2016
  • wyświetleń: 3183

Biblioteka z Bestwiny najlepsza w województwie, a dziewiąta w Polsce

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Bestwina" podaj

Po raz szósty Instytut Książki oraz "Rzeczpospolita" nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. W plebiscycie na najlepszą bibliotekę gminną w Polsce dziewiąte miejsce w kraju i pierwsze w województwie zajęła czytelnia w Bestwinie.

Reklama

Biblioteka z Bestwiny najlepsza w województwie
Biblioteka z Bestwiny najlepsza w województwie, a dziewiąta w Polsce · fot. GBP Bestwina


Organizatorzy, przygotowując ranking, rozesłali ponad 2 tysiące ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskano blisko 800 odpowiedzi. Jak wynika z danych, niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z internetu, a w ponad 80 procentach także z Wi-Fi. 73 procent bibliotek deklaruje, że posiada katalog internetowy swojego księgozbioru. Średnio na każdy 1 tys. mieszkańców przypada 144 czytelników biblioteki. Jedna osoba średnio wypożycza 19 książek rocznie. Średni księgozbiór biblioteki, to ponad 43 tys. książek.

Autorzy badania oceniali m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, wielkość księgozbioru (oraz udział w nim nowych książek, czyli zakupionych po 2005 roku), dostępność tytułów prasowych i nowych mediów, działalność przy bibliotece kółek czytelniczych i artystycznych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz posiadanie w księgozbiorach tytułów dla osób słabowidzących i niewidomych.

Biblioteka z Bestwiny najlepsza w województwie
Biblioteka z Bestwiny najlepsza w województwie, a dziewiąta w Polsce · fot. GBP Bestwina


Tegoroczną metodologię Rankingu Bibliotek opracowała Kapituła w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita"; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzej Dąbrowski.

Bardzo wysokie dziewiąte miejsce w Polsce i pierwsze w województwie śląskim zajęła Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim wysokiemu współczynnikowi czytelników oraz bogatemu księgozbiorowi w przeliczeniu na liczbę mieszkańców gminy.

Na uroczystej gali w Pałacu Rzeczypospolitej - siedzibie Biblioteki Narodowej, gminę Bestwina reprezentowali: zastępca wójta Marcin Kanik oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Teresa Lewczak.

Biblioteka z Bestwiny najlepsza w województwie
fot. GBP Bestwina

BM / czecho.pl
źródło: GBP Bestwina, gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Bestwina

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Bestwina" podaj