czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 grudnia 2016
  • wyświetleń: 2836

Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa

Uczniowie klasy 1 b Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach w odpowiedzi na zaproszenie Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, których celem była edukacja w zakresie wiedzy o regionie, samorządności, a przede wszystkim kreowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży.

Reklama

Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016 · fot. Barbara Zielińska


Zajęcia odbyły się 30 listopada i miały formę trzech 45-minutowych bloków lekcyjnych, podczas których uczniowie poznali różnorodność województwa śląskiego, dowiedzieli się jak funkcjonują samorządy w Polsce i czym jest społeczeństwo obywatelskie. Trzecia godzina zajęć to dynamicznie prowadzone warsztaty, w trakcie których uczniowie pracowali nad autorskimi projektami budżetu obywatelskiego.

I wtedy się zaczęło... Iskra padła na podatny grunt i uczniowie "zapalili się" do pomysłu stworzenia w Czechowicach- Dziedzicach Bike Parku. Wiara w to, że ich pomysł może się naprawdę zrealizować, uruchomiła pokłady ogromnej energii, kreatywności i talentu. Jakub Stanisz i Jakub Staszek, wspierani przez pozostałych uczniów, a także p. Barbarę Zielińską - wychowawczynię klasy 1b i opiekuna przedsięwzięcia, w ciągu 2 dni zdecydowali, że wezmą udział w wojewódzkim konkursie "Nasz pomysł na śląskie".

Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016
Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016 · fot. Barbara Zielińska


W krótkim czasie powstała prezentacja multimedialna, która szczegółowo opisywała pomysł stworzenia parku rowerowego, a jej atutem była dynamiczna forma, osiągnięta dzięki wykorzystaniu autorskich filmików. Wymaganą w konkursie prezentację wysłaliśmy 7 grudnia, a nazajutrz okazało się, że nasz projekt "Z zapałem na kole" znalazł się w gronie 4 finalistów konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych. Nie pozostało nam nic innego, tylko wygrać i "zgarnąć" główną nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych.

Czternastego grudnia, wyposażeni w transparenty, kaski rowerowe i dziecięce rowerki, wsiedliśmy do pociągu jadącego w kierunku Katowic, a potem pieszo (Kuba na rowerku) dotarliśmy do budynku Urzędu Marszałkowskiego. Sala Sejmu Śląskiego olśniła nas swoim pięknem, a niezwykła życzliwość, gościnność i wsparcie organizatorów dodały nam otuchy. Byliśmy najmłodszymi finalistami i nie bez pewnej tremy rozpoczęliśmy konkurs. Najpierw Hubert Szymański i Paweł Pochopień odegrali zabawną scenkę, a następnie chłopcy tworzący drużynę, czyli Jakub Stanisz, Jakub Staszek i Tomasz Sajdak, przedstawili zebranym nasz pomysł na wykorzystanie budżetu obywatelskiego. Kolejno prezentowały się szkoły gimnazjalne z Rybnika, Dąbrowy Zielonej i Katowic.

Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016
Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016 · fot. Barbara Zielińska


Konkurencja okazała się mocna. Po czasie przeznaczonym dla szkół ponadgimnazjalnych rozpoczął się quiz wiedzy o regionie i samorządzie terytorialnym. Nasza drużyna odpowiedziała poprawnie na dwa pytania komisji, a my w myślach zaczęliśmy błagać, żeby nie było dogrywki. Podczas ogłoszenia wyników emocje sięgnęły zenitu, a kiedy odczytano laureatów II miejsca, już wiedzieliśmy, że jesteśmy pierwsi. Z szerokim uśmiechem na ustach i szczęściem w sercu chłopcy odebrali od organizatorów "czek" na 2 tysiące złotych.

W doskonałych humorach, nie wierząc do końca w naszą wygraną i snując pomysły, na jaką wycieczkę przeznaczyć nagrodę, udaliśmy się w drogę powrotną. Wierzymy w to, że nasz pomysł jest realny i że już wkrótce w Czechowicach- Dziedzicach powstanie Bike Park, a mieszkańcy naszego miasta z zapałem wsiądą na koło i będą wspierali nasz pomysł na śląskie.

Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016
Pomysł uczniów PG nr 3 nagrodzony przez marszałka województwa - 14.12.2016 · fot. Barbara Zielińska


Lekcje obywatelskie zorganizowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Centrum Tłumaczeń, Doradztwa i Edukacji PRAGMATIC sp. z o. o.

Barbara Zielińska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.