czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 grudnia 2016
  • 31 grudnia 2016
  • wyświetleń: 6804

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic chcą wiedzieć czym oddychają

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic chcą wiedzieć czym oddychają i zakładają profil na facebooku. Liczą, że poprzez media społecznościowa uda im się przekonać władze do założenia w naszym mieście instalacji automatycznej stacji monitoringu powietrza.

Reklama

superksiężyc nad żarzącymi się Czechowicami
Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic chcą wiedzieć czym oddychają. · fot. www.naddachami.pl


O tym, że jakość powietrza w naszym regionie pozostawia wiele do życzenia wiadomo od dawna. Wszelkich wątpliwości pozbawiła nasz region Światowa Organizacja Zdrowia, publikując w wiosną tego roku zestawienie, w którym sąsiadujące z nasza gminą miejscowości Pszczyna oraz Bielsko-Biała znalazły się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Wówczas zwrócono uwagę, że fatalny stan wdychanego przez nas powietrza to głównie rezultat spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych, a także komunikacja samochodowa.

Wyniki badań za miedzą, a także nierzadko gęsty smog nad Czechowicami-Dziedzicami sprawiły, że i mieszkańcy naszej miejscowości chcą być na bieżąco informowani o jakości powietrza. W oparciu o te oczekiwania na Facebooku uruchomiony został profil "Chcemy wiedzieć czym oddychamy w naszym mieście - Czechowice-Dziedzice".

Jak sama nazwa wskazuje jego założyciele i członkowie oczekują działań związanych z jakością powietrza. Na początek jako główny cel wyznaczają sobie przekonanie osób decyzyjnych do instalacji automatycznej stacji monitoringu, dzięki której będziemy w stanie określić jakiej jakości powietrze jest aktualnie w naszym mieście (obecnie najbliższa taka stacja znajduje się w Bielsku-Białej).

Temat jest jak najbardziej poważny, bo w sąsiednich powiatach prowadzone są już działania, które mają przyczynić się do zmniejszenia smogu. Niewykluczone, że dokładna obserwacja stanu zanieczyszczenia powietrza w naszej gminie również przyczyniłaby się do zintensyfikowanych akcji związanych z edukacją mieszkańców i sankcjonowaniem osób, które swoim działaniem (m.in. spalaniem śmieci), niezgodnym z przepisami, przyczyniają się do obecnej sytuacji.

Póki co na profilu facebookowym pojawiło się zaledwie kilka informacji. Poza apelem o instalację stacji znajdziemy tam także podstawowe informacje o tym jak prawidłowo palić w piecach, by przy możliwie największym wykorzystaniu kaloryczności paliwa, wprowadzać do atmosfery jak najmniej trujących pyłów.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj