czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 stycznia 2017
  • wyświetleń: 5171

Nowy zakaz dla ciężarówek! Szybciej przejedziemy przez Pszczynę?

W tym roku pilotażowo na pszczyńskim odcinku drogi krajowej nr 1 zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu polegająca na wprowadzeniu zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe.

Ciężarówki nie będą mogły już wyprzedzać na DK-1 w Pszczynie
Ciężarówki na lewym pasie - 22.12.2016 · fot. nadesłane przez Czytelnika


W ciągu doby drogą krajową nr 1 przez Pszczynę przejeżdża ponad 43 tysiące samochodów, co czyni tę trasę jedną z najbardziej zatłoczonych w województwie śląskim. Instalacja nowej, w sumie już ósmej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ulicą Hallera, coraz większe zatory i w rezultacie duże zanieczyszczenie spalinami powietrza w mieście wymusiły na włodarzach gminy oraz zarządcy drogi podjęcia kroków w celu udrożnienia tego odcinka DK-1.

W ostatnich miesiącach Urząd Miejski w Pszczynie zasugerował Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by na wysokości naszego miasta wprowadzić zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe. GDDKiA przystała na tę propozycję, choć zapowiedziała, że zostanie ona najpierw wprowadzona pilotażowo.

Wprowadzenie zmienionej organizacji będzie poprzedzone wykonaniem odpowiedniego projektu i jego zaopiniowaniem przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi i upłynni ruch w Pszczynie, to zostanie najprawdopodobniej wprowadzone na stałe. Jeżeli tak się nie stanie, to przywrócona będzie wcześniej obowiązująca organizacja ruchu.

W piśmie do Urzędu Miejskiego GDDKiA zaznaczyła, że egzekwowanie tego przepisu mogą utrudniać skrzyżowania na DK-1, na których samochody ciężarowe mogą skręcać w lewo i może to w konsekwencji powodować sytuację, że i tak pojazd będzie wcześniej zajmował lewy pas ruchu.

new / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.