czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 stycznia 2017
  • wyświetleń: 6115

Stężenie pyłu zawieszonego blisko granicy alarmowej!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

W sobotę w Bielsku-Białej przez całą dobę stężenie pyłu PM10 w powietrzu przekraczało wartości dopuszczalne (50 µg/m3). Jak wynika z analizy dobowej danych zbieranych przez amatorski czujnik w Starym Bielsku po południu stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu niebezpiecznie zbliżyło się do poziomu alarmowego (300 µg/m3).

Reklama

smog
Smog w Komorowicach Krakowskich · fot. komorowice.pl


Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego spowodowały, że w sobotę w wielu miejscach w województwie śląskim przekroczona została wartość alarmowa dla pyłu zawieszonego w powietrzu (300 µg/m3).

looko2.com/tracker.php?search=600194009648, na którą powołuje się www.facebook.com/smog.bielsko.biala, odnotowała niebezpiecznie wysoki poziom stężenia pyłu zawieszonego o godzinie 17.00 (292 µg/m3). Obrońcy czystego powietrza w stolicy Podbeskidzia uważają, że wyniki stacji amatorskiej w Starym Bielsku są bardziej wiarygodne niż te ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ulicy Kossak-Szczuckiej, gdyż stacja WIOŚ-u znajduje się na przewiewnym wzniesieniu.

W niedzielę podobnie poziom pyłu PM10 w powietrzu będzie przekroczony. W przypadku poziomu 200 - 300 µg/m3 oraz powyżej 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj